Duterte'den Çin'e Güney Çin Denizi eleştirisi

AA |  15 Ağustos 2018 Çarşamba - 13:24 | Son Güncelleme : 15 08 2018 - 13:24

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerindeki hava sahasında hak talep etmesinin "yanlış" olduğunu söyledi.


 
Duterte, başkent Manila'da aralarında ABD'nin Filipinler Büyükelçisi  Sung Kim'in de olduğu diplomatlara ve iş dünyasından liderlere yaptığı konuşmada,  Çin'in, geçen hafta Güney Çin Denizi'ndeki yapay adalar yakınında devriye gezen  Filipinler askeri uçağını uyarmasına tepki gösterdi.
 
Çin’in, ihtilaflara neden olan sulardaki iddialarını sürdürdüğünden  bahseden Duterte, "Umarım Çin tavrını yumuşatır. Çin ile aramızın bozulmasını  istemem." dedi.
 
Pekin yönetiminin, olası çatışmalardan kaçınmak için diğer ülkelere,  bu bölgelerden ayrılmalarını söylememesini isteyen Duterte, "İnsan yapımı bir ada  inşa edip bu yapay adaların üzerindeki hava sahasının kendinize ait olduğunu  söyleyemezsiniz. Bu yanlış çünkü bu sular uluslararası sular olarak görülüyor."  ifadesini kullandı.
 
Duterte, “zararsız geçiş hakkının güvence altına alındığını ve açık  denizlerde seyretmek için herhangi bir izin almaya gerek olmadığını” da sözlerine  ekledi.
 
Filipinler hükümeti, geçen ayın sonunda, Güney Çin Denizi'nde Pekin  yönetiminin kontrolündeki ihtilaflı Spartly Takımadaları çevresinde Filipinler  ordusuna ait uçak ve gemilere bu yılın başından beri en az 46 telsiz uyarısı  yapıldığını belirterek, Çin topraklarına izinsiz yaklaşım uyarısı yapılan söz  konusu mesajlar hakkındaki rahatsızlığını Çinli muhataplarına iki kez iletmişti.
 
Güney Çin Denizi sorunu
 
Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı  bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor. 
 
Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine askeri üs ve  tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin  yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak  üzere Vietnam, Bruney ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle  egemenlik tartışmaları yaşıyor. 
 
Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek  egemenlik hakkı iddiasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.
 
Bölgede kendini savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını  öne süren ve askeri tesisler inşa eden Çin'in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda  Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi  (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody  (Yongşingdao) adasında da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri  bulunuyor. 
 
Uluslararası kamuoyunda Paracel ve Spratly olarak bilinen takımadalar,  Vietnam tarafından Hoang sa ve Truong Sa, Çin tarafından ise Şişa ve Nanşa Çundao  olarak adlandırılıyor.
 
  

ETİKETLER

filipinler duterte çin