Durdurulamıyor! İflas gelebilir!

12 Ocak 2015 Pazartesi - 14:00 | Son Güncelleme : 13 01 2015 - 9:44

Petrol fiyatları 6 yılın dibini gördü. Brent petrolde fiyatlar 48.68 dolara kadar indi.


Ekonomik aktivitelerde yavaşlama beklentisi, geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarını 50 dolar civarına kadar geriletti.
Bugün yatırım bankası Goldman Sachs’ın petrol fiyatlarının kısa vadede görünümünü aşağı çekmesi, Brent petrolün varil fiyatını 48 dolara kadar düşürdü.Petrol en son 2009 yılının Nisan ayında bu seviyelerden işlem görmüştü.

İFLASLAR YAŞANABİLİR

Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği'nin (EBES) 15. Konferansı'na katılan ekonomistlere göre; petrol fiyatlarındaki düşüş ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) olası müdahalesi dünya ekonomisini olumlu etkiler ancak enerji sektöründe iflaslar yaşanabilir.

OPEC, 27 Kasım'da Viyana'da yaptığı toplantıda, düşen fiyatlara rağmen üretimde kısıtlamaya gitmeme kararı alarak, 2015'in ilk yarısında üretim kotasını günlük 30 milyon varilde tutacağını açıklamıştı.

OPEC: KESİNTİYE GİTMEYECEĞİZ

Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suheyl Bin Muhammed El-Mazrui, OPEC'in petrol üretim stratejisini değiştirmeyeceğini ve petrol fiyatlarında ani bir toparlanmanın muhtemel olmadığını söyledi. Petrol piyasasının istikrara kavuşmasının 2 ile 3 yılı bulabileceğini belirten Petrol Bakanı, OPEC dışında kalan petrol ihracatçılarına üretim konusunda gerçekçi hareket etme çağrısında bulundu.