Dünyayı şoke eden açıklamanın ardından NATO harekete geçti!

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 10:52 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 19:52

NATO, ABD Başkanı Donald Trump'ın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklamasının ardından toplanma kararı aldığını bildirdi.


NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üye ülkelerin  silahlanma kontrolü ve silahsızlandırmaya ilişkin anlaşmaların ittifakın  güvenliğine önemli katkı sağladığı konusunda hemfikir olduğunu belirtti.
 
Brüksel'de düzenlenen 2018 NATO Zirvesi'nde müttefiklerin Rusya'nın  Açık Semalar Anlaşması'nı kısmen uygulamasına ilişkin endişelerini dile  getirdiğini aktaran NATO yetkilisi, "Özellikle Rusya'nın bazı bölgelerde uçuşları  kısıtlamasından endişe duyuyoruz." ifadesini kullandı.
 
NATO yetkilisi, üye ülkelerin Açık Semalar Anlaşması'nın geleceğini  görüşmek için bugün daimi temsilcilerden oluşan NATO Kuzey Atlantik Konseyinin  toplanacağını bildirdi.
 
Kuzey Atlantik Konseyi, NATO'nun en üst düzey karar alma mekanizması  olarak biliniyor.
 
 
ABD'nin çekilme kararı
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar  Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.
 
Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah  kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız  keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında  yer alıyor.
 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve  güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar  Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.
 
Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde  Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar  Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.