Dünyayı şaşırttık

METE TANSU / EKONOMİ |  31 Ekim 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 31 10 2016 - 2:30

Türkiye’nin darbe girişiminin etkilerini hızlı atlatmasına yabancıların şaşırdığını belirten Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Yücetürk “Ana merkez ‘Nasıl bu kadar çabuk toparlandınız’ diye saşkın” dedi.


Otomotiv sektörü 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin etkilerini üzerinde çabuk attı. Kalkışma sonrasında Temmuz’da yüzde 30, Ağustos’ta yüzde 13 daralan binek otomobil ve hafif ticari araç satışları Eylül’de yeniden yükselişe geçti. Ekim’de de tempo artarak devam etti.

Türkiye’nin geçirdiği bu zor dönemde tüketicilerin şoktan hızlı kurtulması ve otomobil satın alımına yönelmesi, markaların ana merkezleri için de sürpriz oldu.

Şoku çabuk atlattı

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, darbe girişimi sonrası şoku çabuk atlatan Türkiye ekonomisinin yabancıları şaşırttığını söyledi. Yücetürk, şunları kaydetti:

“Darbe girişimi sonrası Ford Motor Company, ‘Halk bu şoku nasıl atlatır, Türkiye ekonomisi nasıl etkilenir, otomotiv pazarına etkisi ne olur?’ diye kaygılanıyordu. Temmuz ve Ağustos’ta satışların daralması çok normaldi, çok kısa bir süre içinde Eylül ayında yeniden yükselişe geçmesine yabancılar şaşırdı. Ana merkezin tepe yöneticileri, ‘Bu kadar olaydan sonra Türkiye nasıl ayağa kalkabiliyor’ diye sordu. Ama görüldüğü gibi Türk halkı travmalardan çabuk çıkabiliyor.”

1 milyon ‘kur’ yapıyor

 

Özgür Yücetürk, kamyon dahil toplam otomotiv pazarının 950 bin-1 milyon adet arasında çıkmasını öngördüklerini belirterek, “1 milyonluk satış açıkçası kurlara bağlı. Euro bir ara 3.45’leri geçmişti geri döndü, tekrar yükseldi. Dolar da önemli ama bizim işimiz Avrupa’yla olduğu için euroya bakıyoruz” dedi. Ekim ayı satışlarının iyi gittiğini söyleyen Yücetürk, şunları kaydetti: “Kasım ve Aralık dönemi de kampanyalarla hareketli geçer. Şu an toplam satışlar

652 bin adet düzeyinde. 1 milyon çıkması için 3 ayda 350 binlik bir satış gerekiyor. Pazar 950 bin seviyesinde gerçekleşse bile çok iyi.” Yücetürk, Ford Otosan’ın hedefleriyle ilgili olarak da “Ticari araçtaki daralmaya karşın toplamda 120 bin adetlik satış hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Bir Başka’ dönem başladı

Ford’da “ürün portföyü, satış ve satış sonrası statejisini ‘Bir Başka’ konseptli marka yaklaşımı ile güçlendirmeyi hedefliyor. 2020’ye kadar 12 yeni performans otomobilini ve yeni modellerin pazara sunmaya hazırlanan Ford, FordStore yapılanmasıyla müşterilerine farklı bir deneyim sunacak. Şirket tüm showroom’larda uygulanacak

5 Duyu projesiyle de müşterilerin aynı şeyi görüp, duyup, koklayıp dokunmalarını ve tatmalarını sağlamak istiyor. Ford’un en büyük hedefi müşteri memnuniyetinde 1 numara olmak.