Dünyayı sallayan iddia! ABD savaş gemileri Rusya için yola çıkacak...

AA |  06 Aralık 2018 Perşembe - 2:36 | Son Güncelleme : 06 12 2018 - 2:56

ABD'nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikten dolayı Karadeniz'e savaş gemisi sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edildi. Pentagon'un, ABD Dışişlerinden, Türkiye'den Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında izin talep etmesini istediği öne sürüldü.


ABD'nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikten  dolayı Karadeniz'e savaş gemisi sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edildi. 
 
Amerikan CNN televizyonunun Pentagondan üç yetkiliye dayandırdığı haberinde, Amerikan ordusunun Karadeniz'e savaş gemisi sevk etme hazırlığında  olduğu belirtildi. Bu adımların Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi'ndeki  krize yanıt olarak atıldığı ifade edilen haberde ayrıca Pentagon'un ABD Dışişleri  Bakanlığından, Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında Türkiye'den boğazlardan  Karadeniz'e savaş gemilerinin geçişi için izin talep etmesini istediği öne  sürüldü.
 
Pentagon iddiaları teyit veya yalanlamaktan kaçındı
 
Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Pentagon sözcülerinden  Eric Pahon, ABD savaş gemilerinin sevkiyatı ve yerleri konusunda herhangi bir  bilgi vermeyeceğini aktararak "ABD, Montrö Sözleşmesi kapsamındaki  yükümlülüklerine tamamen bağlıdır. Özel diplomatik iletişimimizin içeriğini  açıklamıyoruz." dedi.
 
AA muhabirine konuşan ABD'li bir yetkili ise ABD donanmasının elinde  seçenek bulunması için rutin olarak Türkiye'ye bu tür taleplerin iletildiğini,  ABD'nin her yıl onlarca kez Montrö Sözleşmesi çerçevesinde Türkiye'den geçiş  talebinde bulunduğunu ancak bunlardan bazen sadece birkaçının icra edildiğini  kaydetti.
 
Karadeniz, ABD'nin Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ve 6'ncı filosunun görev  bölgesinde yer alıyor.
 
1936'da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre Karadeniz'e kıyısı  olmayan ülkelerin, Çanakkale ve İstanbul Boğazı'ndan askeri deniz araçlarının  geçişi konusunda Türkiye'den 15 gün öncesinden izin talep etmesi gerekiyor.

ETİKETLER