Dünyanın her yerine uçabilen yerli İHA

04 Şubat 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 04 02 2018 - 2:30

Uydudan kontrollü ilk ANKA-S’lerin teslimi gerçekleştirildi. Artık Türkiye de aynı ABD’nin Nevada’daki merkezinden onbinlerce kilometre uzaktaki Predator uçaklarını kontrol ettiği gibi kendi milli İHA’sını dünyanın dört bir yanına operasyona yollayabilecek


Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak, 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi. TAI’den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve yerli imkanlarla uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol, hava aracı kontrol bilgisayarları, milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyetiyle, sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S’de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu. Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

12 bin km. öteden kontrol

ABD’li ‘pilotlar’ Irak ve Afganistan gibi savaş bölgelerine yaklaşık 12 bin kilometre ötede bulunan Nevada’daki askeri üsten Ortadoğu’daki Predator ve benzeri silahlı İHA’ları yönetiyor. Bunu uydu bağlantısı sayesinde yapıyorlar. Hellfire füzeleri yüklü bir Predatör 18 saat havada kalabiliyor. 2 kişilik Predator ekibinin biri uçağı uçururken diğeri ise füze ateşlendiğinde füzenin yönlendirilmesinden sorunlu. Her iki ‘pilot’ da önlerindeki 7 ekrandan istihbarat topluyorlar. Predator havadayken yerlerine yeni bir ekip gelmeden koltuktan kalkmaları hatta tuvalete gitmeleri bile yasak.