Dünyanın hala çok sır sakladığını ispatlayan 10 arkeolojik fotoğraf 31 March, 21:36'de eklendi

Çocukluk çağında, herkes hazine bulmak istedi. Bazı insanlar bu rüyayı daha da taşıdı ve arkeolog oldu. Mola sizlere National Geographic arşivlerinden seçkin büyüleyici fotoğraflara bakma ve geçmişin sırlarını keşfetme şansı sunuyor.

1. 1. Stenness'in megalitleri
Stonehenge'de olduğu gibi, bu İskoç taşlarıyla ilgili birçok efsane vardır. En popüler varsayım buranın fedakarlıklar için kullanıldığıdır. Fakat bu yorum hala çok soru bırakıyor.
2. 2. Arkeologlar Olmecler'in taş kafası üzerinde çalışıyor
Olmecler Orta Amerika'da M.Ö. 1500-100 yılları arasında yaşamış bir toplumdu. 6 ila 50 ton ağırlığındaki devasa taş başları yapan bu uygarlıktı. Bilim adamları hala Olmec'in böyle şeyler inşa etmeyi nasıl başardıklarını açıklayamıyorlar.
3. 3. İskoçya'da eski yerleşimlerin kalıntıları
Bu yerleşim M.Ö. 15. yüzyıldan MS 17. yüzyıla kadar varolmuştur. Ev kalıntıları, çeşitli eserler ve eserler bugüne kadar varlığını sürdürdü.
4. 4. Bir dalgıç Meksika'da bir düdene iner
Cenotes, kireçtaşı mağara tavanları çöktüğünde ve altındaki yeraltı sularının akışını açığa çıkarırken ortaya çıkan doğal düdük delikleridir. Geçmişte, antik Maya tarafından su kaynakları ve fedakarlık yerleri olarak kullanılıyordu. Kenotların incelenmesi, arkeologların Maya uygarlığı hakkında çok şey keşfetmesine izin verdi.
5. 5. Kuzey Nepal'deki eski Mustang Krallığı'ndan bir adam cenaze töreninde bulunan insan kalıntılarını taşıyor
27 erkek, kadın ve çocuk kalıntısı, Nepal'deki yapay bir dağ mağarasında bulunabilir. Kemiklerinin çoğunda, açıklanamayan bir cenaze ayinine işaret eden kesim izleri vardır. İskeletler yaklaşık 1,500 yıl boyunca olağandışı kilise bodrumunda yatıyordu
6. 6. Batı Libya'daki Leptis Magna'nın havadan görünüşü
Augustus ve Tiberius döneminde inşa edilmiş en büyük ve en iyi korunmuş Roma şehirlerinden biridir. Şimdiye kadar, etkileyici bazı kalıntılar atlatılmış ve arkeologlar hala zaman zaman orada yeni buluntular yapıyor.
7. 7. Palenque kalesi
Meksika'nın Chiapas eyaletinin kuzeydoğusundaki antik Palenque kentinin ana özelliği, 4 katlı bir kuleyi olan ve diğer Maya şehrinde hiç bulunmayan bir saray. Uzmanlar, Maya'nın kuleyi, kış gündönümü gününde doğrudan tapınak yazıtlarına düşen güneş ışınlarını izlemek için kullandığına inanıyorlardı.
8. 8. Kral Tut'un mezarında bulunan bir baston
Bu kamış bir Nubian tutsağı şeklinde oymalarla süslenmiştir. Bir uyarlamaya göre Firavun, bezeyi yeryüzüne, dekorasyonu aşağı bakacak şekilde, bu da Nubianların küçük düşüşünün bir simgesi olacaktı.
9. 9. Luis Leakey ve ailesi, Olduvai Gorge'de erken bir hominit arıyor
Paleoantropolog Luis Leakey, evrimin güçlü bir savunucusuydu ve bunu kanıtlayan bir çok kanıt buldu. Olduvai Gorge'de, 30 yıllık kazı sonrasında nihayet modern insanların öncülerinden birinin kafatasını keşfetti
10. 10. Binlerce pişmiş toprak asker ve tam boy atlar İmparator Qin Shi Huang'ın mezarının üzerinde bekçi duruyor
İmparator'un isteğine göre, heykeller övülmeye devam etmeleri gerekiyordu. Bazı uzmanlar, pişmiş toprak orduyu çok ilerici bir adım olarak düşünürler; o noktaya kadar bu gibi durumlarda yaşayan savaşçıları gömmek için var olan özel bir şey varmış.