Dünyanın gözü oradaydı! Dikkat çeken sonuçlar

AA |  27 Mayıs 2019 Pazartesi - 1:03 | Son Güncelleme : 27 05 2019 - 1:03

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, göçmen karşıtı aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin oylarında artış, merkez partilerin oylarında düşüş oldu.


 AP tarafından seçim sonuçlarına göre yayımlanan öncü tahminler, AB  yanlısı partilerin halen parlamentonun 4'te 3'ünü oluşturacağını ortaya koysa da  popülist partiler ve Yeşillerin önemli ölçüde oylarını artırdığını gösterdi.
 
Toplam 751 milletvekillinin belirlendiği AP seçimlerinde Avrupa Halk  Partisi (EPP) ilk sırada yer aldı.
 
Seçim öncesinde 216 sandalyesi bulunan EPP'nin milletvekili sayısı  173'e düşerken, bu partiyi 147 milletvekili ile Sosyal Demokratlar (S&D) izledi.  Böylece, Sosyal Demokratlar da 40 koltuk kaybetmiş oldu.
 
Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE) 102 milletvekili,  Avrupa Yeşiller Partisi (EFA) 71 milletvekili, Avrupa Muhafazakarları ve  Reformistleri (ECR) 58 milletvekili, Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) 57  milletvekili, Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi (EFDD) 56 milletvekili,  Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (GUE/NGL) 42 milletvekili çıkardı.
 
Geriye kalan 45 milletvekili ise bağımsız ve diğer adaylardan seçildi.
 
Aşırı sağcı partiler, AP'deki 3 siyasi grup olan Avrupa  Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR), Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) ve  Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi'de (EFDD) temsil ediliyor.
 
Söz konusu partilerin, AP seçimlerinden sonra tek çatı altında  toplanarak birlikte hareket etmeye yönelik ittifak arayışı ve girişimleri de  bulunuyor.
 
Geleneksel olarak merkez sol ve merkez sağ siyasi gruplarca yönetilen  AP'de aşırı sağcı partilerin sandalye sayısını artırarak parlamentoyu  bölebileceği ve karar alma süreçlerini zorlaştırabileceği yorumları yapılıyor.
 
Öte yandan, 2014 yılında katılımın yüzde 42,6 oranında gerçekleştiği  AP seçimlerinde, 2019'da sandığa gitme oranının yüzde 51'e yükselmesi dikkati  çekti.
 
İtalya'da aşırı sağcı parti AP seçimlerinden birinci çıktı 
 
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin İtalya ayağını  resmi olmayan sonuçlara göre, koalisyon hükümetinin ortağı aşırı sağ görüşlü Lig  Partisi kazandı. 
 
AP seçimlerine katılan 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi arasında  sandıkların en son kapandığı ülke TSİ 00.00 ile İtalya oldu.
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, AP'deki 751 sandalyenin 73'üne sahip  İtalya'da ilk kez aşırı sağ görüşlü siyasi parti seçimlerden birinci çıktı.
 
Lig Partisinin oy oranının yüzde 27-31, sol görüşlü Demokratik  Partinin yüzde 21-25 ve sistem karşıtı M5S'in ise yüzde 18,5-22,5 olduğu  belirtildi.
 
Bu sonuçlara göre, göçmen karşıtı politikalarıyla öne çıkan Lig  Partisi 2014'te yüzde 6,16 olan AP seçimlerindeki oy oranını yaklaşık 5 kat  artırdı. Son AP seçiminde yüzde 40,81'lik oy oranı ile İtalya'da birinci olan sol  görüşlü Demokratik Parti (PD) ise neredeyse yarı yarıya oy kaybetti.
 
Lig Partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo  Salvini, AP'de aşırı sağı temsilen bir grup oluşturulması için bazı AB  ülkelerindeki aşırı sağcı siyasi partilerle çalışmalar başlatmıştı.
 
Sonuçlar, hükümetin geleceğini zora sokabilir
 
Sonuçların yaklaşık bir yıldır ülkeyi yöneten koalisyon hükümetinin  geleceğini olumsuz etkileyebileceği yorumları yapılıyor.
 
Birbirine zıt siyasi görüşlere sahip aşırı sağcı Lig Partisi ile  sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi'nden (M5S) oluşan koalisyon hükümetinde, Lig  Partisinin oylarını artırması, M5S'nin ise ciddi oy kabına uğraması dikkati  çekti.
 
İtalya'daki siyaset uzmanları, sonbaharda erken genel seçime  gidilebileceği görüşünü dile getiriyor.
 
AP seçimlerini Hırvatistan ve Slovenya'da sağcı partiler kazandı
 
Balkanlardaki Avrupa Birliği (AB) üyesi Hırvatistan ve  Slovenya'da, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçları  açıklandı. 
 
Hırvatistan'da 33 listenin yarıştığı AP seçimlerini, resmi olmayan ilk  sonuçlara göre, merkez sağ partisi Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) oyların yüzde  23,4'ünü alarak kazandı. Ülkedeki merkez sol Sosyal Demokrat Parti (SDP) ise  oyların yüzde 18,36'sını alarak ikinci sırada yer aldı.
 
 
AP'de 12 sandalyeye sahip olan Hırvatistan'da Merkez Seçim Kurulu  (DIP), oyların yüzde 93,31'inin sayıldığını belirterek, HDZ'nin 4, SDP'nin 4,  Mislav Kolakusnic listesinin 1, Hırvat Egemenlerin 1, Canlı Duvarın 1 ve  Amsterdam Koalisyonunun 1 milletvekili çıkardığını açıkladı.
 
Yaklaşık 4 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı ise  yaklaşık yüzde 22 oldu.
 
Slovenya'da ise resmi olmayan ilk sonuçlara göre, göçmen karşıtı  politikasıyla bilinen sağcı parti Slovenya Demokratik Partisi ve Sloven İnsan  Partisi (SDS-SLS) Ortak Listesi oyların yüzde 26,5'ini alarak seçimden zaferle  çıktı.
 
AP'de 8 sandalye ile temsil edilen Slovenya'da SDS-SLS 2-3, sistem  karşıtı ve mevcut başbakanın partisi Marjan Sarec'in Listesi Partisi (LMS) ile  Sosyal Demokratlar 1-2 milletvekili çıkardı.
 
 
Slovenya'da seçime katılım oranı ise yüzde 31 olarak açıklandı. Bu  oran 2014 seçimlerinde ise yüzde 24,6 olmuştu.
 
Avusturya’da AP seçimlerinde merkez sağ parti birinci çıktı
 
 Avusturya’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde,  resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Sebastian Kurz’un liderliğindeki Avusturya  Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34,5 oyla birinci oldu. 
 
Avusturya Devlet Televizyonu ORF’nin açıkladığı resmi olmayan sandık  başı sonuçlarına göre, iktidardaki ÖVP oylarını bir önceki seçime göre yüzde 7,7  oranında artırarak, yüzde 34,5'e yükseltti.
 
AP'nin 2014'teki seçimlerinde 5 milletvekili çıkaran merkez sağ parti,  bu seçimlerde tahminlere göre 7 milletvekili çıkaracak.
 
Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ise seçimde yüzde  23,5’lik oyla ikinci parti oldu. Bir önceki seçimlerde 5 milletvekili çıkaran  partinin milletvekili sayısı değişmezken, oy oranının az da olsa gerilediği  görülüyor.
 
Aşırı sağda oy kaybı
 
Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) eski Genel Başkanı ve  Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin geçen hafta basında da yer alan,  "2017’de, bir Rus yatırımcının partilerine yardım yapması durumunda devlet  ihalelerinde Rusya’ya kolaylık sağlanacağı" yönündeki ifadelerinin bulunduğu  görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, partinin girdiği ilk seçimde tahminlere  göre yüzde 2,2 oranında oy kaybettiği kaydediliyor.
 
Aşırı sağcı FPÖ 2014 seçimlerinde yüzde 19,7 oy oranına ulaşarak 4  milletvekilini AP’ye göndermişti. Bu seçimlerde oyu 17,5’e gerileyen aşırı  sağcılar 3 milletvekili çıkarabiliyor.
 
Avusturya’da 2017’de yapılan genel seçimlerde ciddi bir hezimet  yaşayan Yeşiller Partisi, yüzde 4 seçim barajını aşamadığı için meclis dışında  kalmıştı. AP seçimlerinde yeniden toparlanmaya başlayan Yeşiller, yüze 13,5 oy  oranıyla AP'ye 2 milletvekili gönderebiliyor.
 
Yeni Avusturya Partisi (NEOS) ise yüzde 8 oyla AP’ye bir milletvekili  göndermeye hak kazandı.
 
Ülkede 2014’teki seçimlerde katılım oranı yüzde 45,4 seviyesinde  gerçekleşirken, bu seçimlerde katılımın yüzde 55'e çıktığı kaydedildi.
 
Avusturya'da 2014'teki seçimlerde merkez sağ ÖVP yüzde 26,9 oy ve 5  milletvekili ile birinci, SPÖ 24,1 oy ve 5 milletvekiliyle ikinci, aşırı sağcı  FPÖ ise 19,7 oy ve 4 milletvekili ile üçüncü olmuştu.
 
Yeşiller Partisi 14,5'lik oyla 3, NEOS yüzde 8,1 ile bir milletvekili  çıkarmıştı.
 
AP seçimlerini Fransa'da aşırı sağcılar kazandı  
  
Fransa'da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini, resmi  olmayan sonuçlara göre aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), iktidardaki  Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketini (LREM) yüzde 1,2 puan farkla geride bırakarak  kazandı. 
 
Ülke genelinde 34 listenin yarıştığı AP seçimlerini, Ipsos araştırma  şirketinin resmi olmayan sandık başı sonuçlarına göre, RN yüzde 23,3 oyla  kazandı.
 
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu iktidardaki LREM  yüzde 22,1 oyla ikinci sırada yer aldı.
 
Yeşiller Partisi (EELV) yüzde 12,8 oy ile yüzde 8,3 oy alan merkez sağ  Cumhuriyetçiler Partisini (LR) geçerek üçüncü sıraya yerleşti. EELV'nin, 2014  seçimlerindeki oy oranı yüzde 8,95 idi.
 
Seçimde merkez sol Sosyalist Parti (PS) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen  Fransa Hareketi (LFI) yüzde 6,7 oy aldı.
 
Sandalye dağılımı
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, RN 22-24, LREM 21-23, EELV 12-13, LR  8-9, PS 6-7 ve LFI de 6-7 parlamenter çıkardı.
 
Yaklaşık 47 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı  yüzde 50,5 oldu. Bu oran, 2014 seçimlerinde yüzde 42,4'tü.
 
AP seçimlerini İspanya ve Portekiz'de sosyalistler kazandı 
 
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin yapıldığı İspanya  ve Portekiz'de, resmi olmayan sandık başı sonuçlarına göre seçimi sosyalistler  kazandı. 
 
AP'nin 751 parlamenterinden 54'üne sahip olan İspanya'daki resmi  olmayan sonuçlara göre, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) 18 parlamenter ile birinci  sırada yer aldı. ABC ve El Diario gazetelerinde yayınlanan iki ayrı sandık başı  seçim sonuçlarında benzer öngörülerin çıktığı görüldü.
 
İspanya'da 28 Nisan'da yapılan genel seçimlerden birinci çıkan ancak  tek başına iktidara gelecek çoğunluğu yakalayamayan PSOE, AP seçimlerinde de ülke  siyasetinde birinci sıradaki yerini korudu.
 
Resmi olmayan sandık başı sonuçlarına göre PSOE 18, sağ görüşlü Halk  Partisi 11-12, liberal sağ görüşlü Vatandaşlar 8-9, Podemos 7, aşırı sağ görüşlü  Vox partisi 4-5, ayrılıkçı Katalan partiler Katalonya için Birlik (JxCAT) ve  Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) da 4-5 parlamenter çıkardı.
 
 Bu sonuçlara göre, Katalonya'da 1 Ekim 2017 tarihinde yapılan yasa  dışı bağımsızlık referandumundan dolayı tutuklu yargılanan ve 26 Nisan'daki genel  seçimde milletvekili seçilen ERC'nin liste başı adayı Oriol Junqueras ile  Belçika'ya kaçan ve JxCAT'ın liste başı adayı olan eski Katalonya Özerk Hükümet  Başkanı Carles Puigdemont'in AP parlamenteri seçildikleri belirtildi.
 
Portekiz'deki seçimler
 
Diğer yandan, AP'de 21 parlamenteri bulunan Portekiz'de de mevcut  durumda azınlık hükümetiyle iktidarda olan Sosyalist Partinin (PS), resmi olmayan  sandık başı sonuçlara göre oyların yüzde 30'undan fazlasını alarak birinci parti  çıktığı bildirildi.
 
Macaristan'da AP seçimlerini Fidesz-KDNP ittifakı kazandı 
 
Macaristan'daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini  resmi olmayan sonuçlara göre, hükümette yer alan Macar Yurttaş Birliği (Fidesz)  ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) ittifakı kazandı. 
 
Oyların yüzde 99'unun sayıldığı resmi olmayan sonuçlara göre,  Fidesz-KDNP ittifakı oyların yüzde 52'sini alarak birinci parti oldu.
 
Yüzde 5 seçim barajının uygulandığı ülkede, Demokratik Koalisyonu (DK)  yüzde 16, Momentum yüzde 9, Macar Sosyalist Parti (MSZP) ve Jobbik de yüzde 6'şar  oy aldı.
 
AP'ye 21 milletvekili gönderme hakkı bulunan Macaristan'da bu  sonuçlara göre, Fidesz-KDNP ittifakı 13, DK 4, Momentum 2, MSZP ve Jobbik ise  birer sandalye kazandı.
 
Macaristan'da 2014 yılındaki AP seçimlerine katılım oranı yüzde 28  iken bu seçimlerde rekor kırarak katılım yüzde 43 oldu.

ETİKETLER