Dünyanın gözü orada! Kritik görüşme başladı

AA |  22 Ekim 2019 Salı - 13:29 | Son Güncelleme : 22 10 2019 - 17:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor. Erdoğan görüşme öncesi yaptığı açıklamada "Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin seviyesinin bölgedeki sorunların çözülmesine yardımcı olacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'deki Devlet  Başkanlığı Rezidansı'ndaki baş başa görüştü. Erdoğan'ı rezidansın girişinde karşılayan Putin, Erdoğan'a 'Merhaba' dedikten sonra "Bugün size özel olarak ne kadar güzel bir hava ayarlamışlar" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gülümseyerek "Evet, çok güzel" yanıtını verdi.
Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasındaki harita dikkat çekti.
 
Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e  teşekkürlerini ileterek, davetin bölgede kritik günlerin yaşandığı sürece fayda  sağlayacağına inandığını söyledi.
 
Erdoğan, "Bu süreç öncesinde de yine bu konularla ilgili yaptığımız  çok faydalı görüşmeler oldu. Tabii bu vesileyle gerek ikili görüşmeler gerek  ikili ilişkiler bunları da ele alma fırsatını bulacağız. Bu vesileyle barışın çok  daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı'na  bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.
 
Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.
 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Türkiye  arasındaki ilişkilerin seviyesinin bölgedeki sorunların çözülmesine yardımcı  olacağını söyledi. 
 
Putin, Soçi'deki Rusya Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşmesinin basına açık kısmında  konuştu.
 
Suriye'deki durumun zor olduğuna işaret eden Putin, "Bölgedeki durumla  ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme  ve istişareler çok verimli olacak." dedi.
 
Putin, Rusya ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere de değinerek, "Son  yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin bugün bölgemizdeki tüm sorunların  çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Gerek Türkiye gerekse Rusya, bölgede  bulunan tüm ülkelerin çıkarlarına uygun olarak bu bölgedeki tüm sorunların  cevaplarını bulmamıza yardımcı olacak." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER