Dünyanın en sevilen 10 seyahat noktası 23 Mayıs, 17:28'de eklendi

Seyahat sitesi Trip Advisor, takipçilerinin oylarıyla 2016’nın En İyi Simgesel Noktaları’nı belirledi. Siteyi her ay 340 milyondan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Liste 10'dan 1 numaraya şöyle oluştu...

1. Duomo Katedrali
İtalya’nın Milano kentindeki Duomo Katedrali dünyanın en büyük üçüncü kilisesi. İçindeki 2 binden fazla heykel ziyaretçilerini bekliyor.
2. Lincoln Anıtı ve Havuz
 
ABD’nin başkenti Washington’u ziyaret edenler, dev bir Lincoln heykelinin bulunduğu anıtı ve heykelin ayak ucunda uzanan havuzu görmeye mutlaka gelirler.
3. El Hamra Sarayı
İspanya’nın Granada kentindeki El Hamra Sarayı Mağrip mimarisinin bir mücevheri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yapı, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.
4. Voskresenia Khristova Kilisesi
Renkli ve çok sayıda süslemeye sahip. Rusya'nın St.Petersburg kentindeki Voskresenia Hristova Kilisesi mimarisiyle Moskova’daki ünlü Aziz Vasil Katedrali’ne örnek oluşturmuştu.
5. Kurtuba Camii – Cordoba, İspanya
İspanya'nın Cordoba şehrinde dünyanın en büyük dini yapılarından olan Kurtuba'da Mağrip ve Hıristiyan sanatı bir araya geliyor. 8’inci yüzyılda cami olarak inşa edilen yapı bugün Cordoba Roma Katolik Katedrali.
6. Tac Mahal
Babür imparatorlarından Şah Cihan tarafından büyük aşkı için yaptırılan anıt mezar. Hindistan'ın Agra kentindeki Tac Mahal, Babür tarzının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.
7. Aziz Petrus Bazilikası
 
Temeli 1506’da atılan ve yapımı 120 yıl süren Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nı her gün yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ediyor. Tüm dünyadan inananlar için Aziz Petrus Bazilikası Roma Katolik Kilisesi’nin kutsal yeri olarak kabul ediliyor.
8. Angkor Vat
Kamboçya’daki büyük tapınak kompleksi Kmer kültürünün etkileyici bir örneği. Kompleksin 12’nci yüzyılda inşa edildiği sanılıyor.
9. Büyük Şeyh Zayed Camii
Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki anıtsal Şeyh Zayed Camii’nde aynı anda 40 bin kişi ibadet edebiliyor. Binlerce Swarovski kristalle süslenmiş yapı göz alıcı bir parlaklığa sahip.
10. Machu Picchu
 
TripAdvisor’ın listesinde ilk sırada bulutlar şehri Machu Picchu var. 15'inci yüzyılda İnkalar tarafından Peru'daki Ant Dağları'nda 2 bin 500 metre yükseklikte inşa edildi.