Dünyanın en iyi 10 seyahat noktası 21 Kasım, 11:58'de eklendi

Önde gelen seyahat yayınevi Lonely Planet dünyanın görülmeye değer turistik yerlerine dair bir “nihai liste” yayınladı. Seyahat uzmanlarının belirlediği 500 yerlik listenin ilk 10 sırası şöyle oluştu:

1. Elhamra – İspanya
Elhamra Sarayı Avrupa’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri. Granada’daki Saray, Arap egemenliği döneminin en seçkin örneklerinden biri olarak kabul edilir.
2. Ayasofya – Türkiye
Bizans İmparatoru Birinci Jüstinyen tarafından yaklaşık bin 500 yıl önce katedral olarak inşa ettirilen Ayasofya daha sonra camiye dönüştürülmüş. Bugün müze olarak kullanılan yapı geç antik çağın son büyük ve aynı zamanda Bizans döneminin en gösterişli yapısı olarak kabul ediliyor.
3. Iguazu Şelalesi – Brezilya/Arjantin
Guarani yerlerinin dilinde Iguazu “büyük su” anlamına gelir. Aynı adı taşıyan 2,7 kilometre genişliğinde şelale yer yer 82 metreden dökülür. Iguazu Şelalesi dünyanın en nefes kesici doğal güzelliklerinden biri olmasıyla büyük hayranlık uyandırır.
4. Colosseum – İtalya
Bu Roma stadyumunda antik çağda gladyatörler nefez kesen karşılaşmalar yapmış, imparator halkından sevmediklerini vahşi hayvanlara parçalatmış, halk temsili deniz savaşlarıyla eğlendirilmişti. Bu heyecanlı gösterileri 50 bin kişi izleyebiliyordu.
5. Büyük Kanyon – ABD
Bu dev kaya yığının kenarında durduğunuzda milyonlarca yıllık jeolojik bir gelişime tanıklık etmiş olursunuz. 450 kilometre uzunluğu ve yer yer bin 800 metre derinliğiyle ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan Colorado Nehri Kanyonu yeryüzünün en büyük doğa harikalarından biri.
6. Tac Mahal – Hindistan
Anıt türbe Hindistan eyaleti Utar Pradeş’teki Agra kentinde bulunuyor. Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal anısına 1632’de inşa edilmeye başlandı. Yapımı 17 yıl süren Tac Mahal, Fars ve Hint tarzı unsurların güzel bir birleşimi.
7. Çin Seddi – Çin
Çin, göçebelere karşı kuzeyden gelen tehlikelerden imparatorluğunu korumak için 7’nci yüzyıldan itibaren binlerce kilometre uzunluğunda duvar inşa etti. İddia edilenin aksine uzaydan çıplak gözle görülmese de dünyanın en büyük yapısı olarak kabul ediliyor.
8. Machu Piccu - Peru
And dağlarındaki 500 yıllık İnka şehri kaybolan bir kültürün mimari yeteneklerini gözler önüne seriyor. Machu Piccu, basamaklarla birbirine bağlı olan toprak teraslar üzerinde yükselen 216 taş yapıdan oluşuyor. 2 bin 360 metre yükseklikte bin kadar nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak herhalde büyük maharet gerektirmekteydi.
9. Büyük Set Resifi - Avustralya
Avustralya’nın kuzeydoğu kıyılarındaki mercan resifi dünyanın en büyüklerindendir. 347 bin 800 kilometrekarelik alana yayılır ve bin 500 balık türü ile çok sayıda başka deniz hayvanlarına ev sahipliği yapar. Bu özelliği nedeniyle Büyük Set Resifi dalma sporları için biçilmiş kaftan.
10. Angkor Vat – Kamboçya
Lonely Planet’in uzmanlar kurulunda oylama yapıldığında, Kamboçya’nın Angkor medeniyetinin tapınakları tartışmasız birinci sıraya yerleşti. Kmer halkının ulusal sembolü olan bu tapınaklar mükemmel sulama sistemleri ve kumtaşı harabeleri ile hem turistleri hem de tarihçileri büyülüyor.