Dünyanın En İhtişamlı Tren İstasyonları 05 October, 2:28'de eklendi

Dünyanın farklı farklı yerlerinden birbirinden güzel tren istasyonları..

1.
Gare Du Nord, Paris
1864 yılında açılan Gare du Nord dünyanın en eski tren istasyonlarından biri. En kalabalık ve en ihtişamlılarından biri olduğu da su götürmez. Binanın dış cephesinde yirmi üç adet kadın heykeli var ve bu kadınlar tren yolunun güzergahındaki yerleri karakterize ediyor.
2.
Komsomolskaya, Moskova
Joseph Stalin’in ölümünden bir yıl sonra, 1952’de tamamlanan, “barok” stilde yapılmış bu istasyon sarı rengi ve değerli taşlarıyla dikkat çekiyor.
3.
Estacion de Atocha, Madrid
1851 yılında bir yangında neredeyse yok olan orijinal Atocha istasyonu 1892’de yeniden yapıldı. Projenin mimarı Alberto de Palacio Elissagne Paris’teki kulesini yeni bitirmiş olan Alexandre-Gustave Eiffel ile birlikte çalıştı. Atocha İspanya’nın en büyük tren garı ancak 1992’de içine bir tropik bahçe ve alışveriş merkezi yapıldı.
4.
Union Station, Washington
1907’de tamamlanan Union Station mimar Daniel H. Burnham tarafından dizayn edilmiş ve yapımında mermer, altın ve maun bolca kullanılmış. Gerçekten çok şık görünüyor.
5.
Sao Bento, Porto
Portekiz’in ikinci en büyük şehrinde yer alan Sao Bento tren istasyonu 1916’da açıldı. Binanın içinde yer alan resimler ressam Jorge Colaço tarafından yapıldı ve Portekiz’in tarihini anlatıyor. Bun resimleri tamamlaması tam 11 yılını almış.
6.
Antwerpen Centraal Station, Antwerp
Bekleme salonunun görkemi dillere destan olan Antwerp tren istasyonu 1905’te tamamlandı. 20 çeşitten fazla taş ve mermer kullanıllan tren istasyonu bol ışık aldığından günün her saatinde çok güzel görünüyor.
7.
Sirkeci Garı, İstanbul
Sirkeci tren istasyonu Fransız ve Osmanlı estetiğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmış bir bina. 1890 yılında açıldığında zamanı için oldukça modern bir bina olarak görülüyordu. 300 gaz lambası vardı ve çinili sobaları da Avusturya’dan gelmişti.