Dünyada ruh sağlığı hastalıkları artıyor

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 7:20 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 7:20

Yapılan bir araştırmada dünyanın her ülkesinde ruh sağlığı bozukluklarında artış olduğu ve eğer toplu bir önlem alınmazsa bunun 2010 ile 2030 arasında küresel ekonomiye maliyetinin 16 trilyon doları bulabileceği açıklandı


Psikiyatri, halk sağlığı ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile  hastalar ve savunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Komisyonu raporunda,  ruh sağlığı konusunda dünya çapında büyüyen krizin insanlar, toplumlar ve  ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara yol açabileceği vurgulandı.
 
Raporun başyazarı Harward Tıp Okulundan Profesör Vikram Patel,  maliyetlerin bir kısmının doğrudan sağlık hizmetleri, ilaç ve terapilerinden  oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile  yasa ve düzene harcama gibi dolaylı yollardan olacağını kaydetti.
 
Patel, son 25 yılda ruh sağlığı rahatsızlıklarının toplumların  gittikçe yaşlanması nedeniyle "çarpıcı şekilde" arttığına işaret ederek, "Durum,  aşırı derecede vahim ama hiçbir ülke bu konuda yeterince yatırım yapmıyor.  İnsanlarda ruh sağlığı kadar başka hiçbir sağlık durumu ihmal edilmedi." diye  konuştu.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan tahminlerde, dünya  çapında yaklaşık 300 milyon insanın depresyon, 50 milyon insanın bunama yaşadığı,  23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından  etkilendiği kaydedildi.
 
Lancet raporunun bu hafta Londra’da ilk defa bakanlar düzeyinde  gerçekleştirilecek olan ruh sağlığı zirvesi öncesi yayınlanması dikkati çekti.
 

ETİKETLER