Dünyada ilk haber! Uluslararası ajanslar 'acil' koduyla geçti

09 Ekim 2019 Çarşamba - 17:59 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 18:41

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı, dünya basınının gündemine bomba gibi düştü.


 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Barış Pınarı Harekatı'nın  başladığını resmi Twitter hesabından duyurmasının ardından ABD medyası harekatı,  "son dakika" olarak duyurdu.
 
 Harekatın başlatıldığı haberi, uzun süredir ülke gündemini meşgul eden  Başkan Donald Trump'a yönelik azil soruşturması tartışmalarının bile önüne  geçerek bir numaralı gündem maddesi oldu.
 
HABER AJANSLARI "SON DAKİKA" OLARAK GEÇTİ
  
ABD basınında geniş yer bulan harekatı ilk olarak Bloomberg duyurdu.  Yerel saatle sabahın erken saatlerinde geçilen ve Türk bir yetkiliye dayandırılan  haberde, Türk birliklerinin sınırı geçmeye başladığı bildirildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise ilk olarak,  Reuters haber ajansı geçtiği flaşında, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin  kuzeyine operasyonun başlatıldığını duyurdu" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin yapacağı operasyonu ilk günden bu yana "işgal" olarak  niteleyen Associated Press ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, attığı tweet ile  Suriye'nin kuzeydoğusuna Türk saldırısının başladığını duyurdu." başlığı ile  kullandı.
 
Amerikan basınının en önemli kuruluşlarından biri olan Wall Street  Journal gazetesi de operasyonu "Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından,  Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için Suriye'de bir operasyon  başlatıldığını duyurdu." başlığıyla okuyucularına aktardı.
 
CNN International operasyona ilişkin, "Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye  askeri saldırısını başlattığını duyurdu. Operasyon, Trump yönetiminin ABD  askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamasından günler sonra başladı." ifadelerini  kullandı.
 
New York Times da operasyonu, "ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin  ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye yönelik planlanan  saldırının başlatıldığını duyurdu." ifadeleriyle aktardı.
 
BÖLGEDEN CANLI YAYIN YAPILIYOR  
 
Barış Pınarı Harekatı'nı, CNBC, ABC, NBC, MSNBC, CBS gibi ABD'nin önde  gelen basın kuruluşları da "son dakika" olarak duyurdu. Ayrıca, CNN, NBC ve FOX gibi televizyonlar da bölgeden yaptıkları  canlı bağlantılarla  konuyu sıcağı sıcağına  izleyicilerine aktarıyor.
 
Uluslararası yayın kuruluşlarının manşetleri şöyle:
 
BBC: Türk birlikleri Suriye'de saldırı başlattı.
 
CNN International: Türkiye Suriye saldırısını başlattı.
 
Washington Post: Türkiye Suriye'nin kuzeyine askeri saldırı başlattığını ilan etti.
 
Al Jazeera: Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonun başladığını duyurdu.
 
The Guardian: Trump'ın çekilme kararı sonrası Türkiye Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyon başlattı.
 
New York Times: Türkiye ABD'nin desteklediği teröristlere Suriye'de saldırı başlattı.
 
Haaretz: Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonu başladı.