Dünyaca ünlü mimar hayatını kaybetti

AA |  20 Temmuz 2019 Cumartesi - 5:08 | Son Güncelleme : 20 07 2019 - 5:08

Kuala Lumpur'daki Petronas Kuleleri ve New York'taki Dünya Finans Merkezi binalarının da aralarında bulunduğu birçok eserin mimarı Arjantinli Cesar Pelli, ABD'nin New Haven şehrinde 92 yaşında yaşamını yitirdi.


Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımda, "Maharetli Cesar Pelli'nin ailesine ve arkadaşlarına  başsağlığı diliyorum. Dünyaya miras olarak bıraktığı eserler, Arjantinliler için  gurur kaynağı." ifadelerini kullandı.
 
Başta ABD olmak üzere, dünyanın birçok yerinde şubesi olan  Pelli-Clarke-Pelli mimarlık şirketinin kurucusu Pelli, 1998-2006 yıllarında  dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanına sahip olan Kuala Lumpur'daki Petronas  Kuleleri, New York'taki Dünya Finans Merkezi ve Hong Kong'daki Uluslararası  Finans Merkezi binası gibi birçok esere imza attı.
 
Pelli, ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi  Mimarlık Fakültesi'nde 1977-1984 yıllarında dekanlık yapmasının yanı sıra  eserleriyle Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalya Ödülü gibi birçok mimarlık  ödülü de kazandı.
 
Arjantin'in Tucuman eyaletinde 1926'da dünyaya gelen Pelli, üniversite  eğitimini Tucuman Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra 1952 yılında yüksek  öğrenime başlamak için ABD'ye taşınmış ve yaşamını orada sürdürmüştü.
 

ETİKETLER