Son dakika... Dünya yanıyor!

27 Temmuz 2018 Cuma - 13:40 | Son Güncelleme : 27 07 2018 - 15:37

Yunanistan yangının yaralarını sarmaya çalışırken ABD'den de bir yangın haberi geldi. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlayan orman yangınını söndürme çalışmalarında 1 buldozer operatörünün hayatını kaybettiği, 3 itfaiyecinin yaralandığı aktarıldı.


Son günlerde dünyanın dört bir yanından felaket haberleri geliyor. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlayan orman yangınını söndürme çalışmalarında 1 buldozer operatörünün hayatını kaybettiği, 3 itfaiyecinin yaralandığı aktarıldı. 
 
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlayan orman yangınını tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alınamıyor. Orman yangınını söndürme çalışmalarında 1 buldozer operatörünün hayatını kaybettiği, 3 itfaiyecinin yaralandığı aktarıldı. İtfaiye yetkilileri, Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde kontrol altına alınmayan yangınlarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
 
ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki San Bernardino Milli Ormanı'nda çıkan yangını söndürme çalışmalarına ülke genelinden sevk edilen itfaiye ekipleri de katılıyor. Yetkililer, yangının giderek büyüdüğünü, henüz kontrol altına alınamadığını aktarırken yangın söndürme çalışmalarına 500'den fazla kişinin katıldığı ve bölgede yaşayan 15 bin kişinin tahliye edilmeye çalışıldığı ifade edildi. Rüzgarın etkisi ile giderek büyüyen yangının kundaklama olabileceği şüphesiyle 2 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
 
 
Yunanistan'da tarihi yangın
 
Yunanistan tarihinin en büyük yangın felaketlerinden biri yaşandı. Yunanistan'ın Doğu Attika bölgesinde çıkan ölümcül yangında şimdiye kadar tespit edilen ölü sayısı 85'e yükseldi. Yangınlarda ayrıca 180'i aşkın kişinin yaralandığı açıklandı. Başbakan Çipras ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Yunanistan Avrupa Birliği'nden yangını söndürmek için yardım isterken, bölgede olağanüstü hal ilan etti. Yunanistan'da bir din adamı, en az 81 kişinin ölümüne neden olan orman yangının Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın ateist olması nedeniyle çıktığını ileri sürdü. Bu sözler, Yunanistan'da tepkiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras'ı arayarak "Yardıma hazırız" mesajı verdi. Erdoğan, Yunan mevkidaşı Pavlopulos'u arayarak taziyelerini bildirdi.
 
Hastanelerde aralarında 11'i ağır olmak üzere 46 kişinin bulunduğu açıklanırken Çarşamba gününe kadar 30 cesedin kimliği teşhis edildi. İtfaiye Teşkilatı, yakınlarını kaybedenlerin bugün Gudi bölgesinde bulunan Atina Adli Tıp Fakültesine gitmelerini ve DNA yardımıyla yakınlarını tanıma-teşhis işlemlerine başlamaları için çağrı yaptı.
 
 
Laos'ta baraj çöktü: 27 ölü
 
Güneydoğu Asya ülkesi Laos'un güneydoğusunda bir barajın çökmesi sonucu su altında kalan 6 köyde 27 kişinin cesedine ulaşıldı.
 
Laos Haber Ajansı KPL'de yer alan haberde, ölenlerin sayısının 27'ye yükseldiği, 100'den fazla kişinin de halen kayıp olduğu belirtildi.