Dünya Sağlık Örgütü: Utanç verici ve korkunç bir durum

AA |  06 Nisan 2020 Pazartesi - 21:47 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 21:47

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların "Afrika'da denenmesi gerektiğini" söyleyen 2 Fransız doktorun ifadelerini, "ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları" şeklinde niteleyerek "Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır." dedi.


DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans  yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Kovid-19'a ilişkin  ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen  aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.
 
Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için  yarıştığını vurgulayarak "DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, tüm ülkeler ve  insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır." ifadesini kullandı.
 
Fransız doktorlara "ırkçılık" suçlaması
 
Bazı Fransız doktorların Kovid-19 aşısının Afrika'da denenebileceğine  yönelik açıklamalarını anımsatan Ghebreyesus, "Doğrusunu söylemek gerekirse  dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür  'ırkçı söylemler' dayanışma karşıtlığıdır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır."  diyen Ghebreyesus, Kovid-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa  olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.
 
Ghebreyesus, Fransız doktorların açıklamalarını "utanç verici" ve  "korkunç olarak niteleyerek, şöyle devam etti:
 
  
"Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa insanlara eşit muamele  yapılması lazım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun  olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar  duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde  kınıyoruz."
 
"Maske kullanılması konusunda siyah veya beyaz cevap yok"
 
Virüsten korunmak için maske kullanılması tartışmalarına da değinen  Ghebreyesus, "Siyah veya beyaz bir cevap yok. Sihirli değnek de yok. Maske tek  başına pandemiyi durduramaz. Ülkeler, vakaları bulmaya, test etmeye, izole  etmeye, her vakayı tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye devam etmek  zorundadır." diye konuştu.
 
Öte yandan, basın toplantısına müzik dünyasının önemli isimlerinden  Lady Gaga da katıldı.
 
Lady Gaga, dünya genelindeki sağlık çalışanlarına destek amacıyla 18  Nisan'da internet üzerinden yayımlanacak, "One World: Together at Home" başlıklı  programa ilişkin bilgi verdi.