Dünya liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik

AA |  25 Haziran 2018 Pazartesi - 21:26 | Son Güncelleme : 25 06 2018 - 23:12

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı May Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak seçim zaferinden dolayı tebrik etti.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonla görüştü. Görüşmede Yunanistan  Başbakanı Çipras, 24 Haziran'daki seçim zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı  tebrik etti.
 
İki lider, görüşme vesilesiyle Türkiye-Yunanistan ilişkilerini  önümüzdeki süreçte de güçlendirme kararlılıklarını teyit etti.
 
İNGİLTERE'DEN DE TEBRİK GELDİ
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, İngiltere Başbakanı May, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği  zaferden dolayı tebrik etti.
 
Başbakan May, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ikili ilişkileri daha da güçlendirmek için önümüzdeki süreçte birlikte çalışacak olmaktan mutluluk  duyduğunu belirtti. Erdoğan ve May, temmuz ayında Brüksel'de yapılacak NATO  zirvesinde bir araya gelme konusunda da mutabık kaldı.
 
MERKEL'DEN ERDOĞAN'A TEBRİK
 
Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında, ''Sayın  Başkan, yeniden seçilmenizden dolayı kalpten tebriklerimi iletiyorum.'' ifadesini  kullandı.
 
Uzun yıllara dayanan dostluğun Almanya ve Türkiye'yi birbirine  bağladığını belirten Merkel, iki ülke toplumu ve ülkeler arasındaki yoğun  değişimin çok çeşitli olan ikili ilişkilere damgasını vurduğunu kaydetti.
 
Ortadoğu’daki köklü değişimlerin Almanya ve Türkiye'yi etkilediğine  işaret eden Merkel, Türkiye'nin bu konuda büyük sorumluluk gösterdiğini  vurguladı.
 
Almanya Başbakanı, demokratik katılımın ve hukukun üstünlüğüne  saygının güçlendirildiği, istikrarlı ve çoğulcu bir Türkiye'nin partneri olmak  istediklerini belirtti.
 
Merkel, ''Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini daha da geliştirmek ve  derinleştirmek için sizinle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağımı bildirir ve  sizlere önünüzdeki görevler için başarılar dilerim.'' görüşünü paylaştı.
 
STEINMEIR'DAN ERDOĞAN'A TEBRİK TELEFONU
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier telefonla görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede  Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, 24 Haziran'daki seçim zaferinden dolayı tebriklerini ilettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başarılar diledi.
 
Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere ivme kazandırma kararlılıklarını yineleyen iki lider, bu çerçevede üst düzey ziyaretlerin önemini de vurguladı.
 
TUNUS BAŞBAKANI DA TELEFONLA ARAYARAK TEBRİK ETTİ
 
Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı  telefonla arayarak 24 Haziran seçimlerindeki zaferinden dolayı kutladı.
 
SUUDİ ARABİSTAN'DAN TEBRİK TELEFONU
 
Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayaraka tebrik etti.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Suud Kralı Selman Bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu akşam telefonla arayarak 24 Haziran’da elde ettiği seçim zaferini tebrik etti. Görüşmede, iki ülke ilişkilerini güçlendirme kararlılığının da teyit edildiği belirtildi. 
 
KOSOVA CUMHURBAŞKANI'NDAN DA TEBRİK TELEFONU
 
Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak 24 Haziran’da elde ettiği seçim zaferinden dolayı tebrik etti.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran’da elde ettiği seçim zaferi için arayarak tebrik etti. 

ETİKETLER