Düğün videosunu kaybeden düğün salonuna 17 bin 500 lira ceza!

AA |  08 Ocak 2020 Çarşamba - 11:07 | Son Güncelleme : 08 01 2020 - 11:07

İzmir'de dünya evine giren ve en mutlu günlerinin görüntülerini alamayan evli çift, düğün salonuna 17 bin 500 lira manevi tazminat davası açtı.


Karabağlar ilçesinde yaşayan ve hayatlarını birleştirme kararı alan  S.D.U. ile Ö.U, 28 Temmuz 2019'da düğün yapmak için Bayraklı ilçesindeki bir  salonla anlaştı.
 
Çift, fotoğraf ve video çekimlerinin düğün salonu tarafından yapılması  için salon sahibine 1000 lira ödeme yaptı.
 
Düğün sonrasında çiftin fotoğraflarını teslim eden salon yetkilileri,  videoyla ilgili bilgisayarda bir sorun olduğunu, kayıtların kısa sürede teslim  edileceğini bildirdi.
 
En mutlu günlerinin görüntülerini alamayan çift, işletme sahiplerinden  de yanıt alamayınca salona ihtarname gönderdi.
 
Çift, görüntülerin olmadığının söylenmesi üzerine işletmenin gerekli  özen ve sorumluluğu yerine getirmediği, mağdur oldukları gerekçesiyle düğün  salonuna 17 bin 500 liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.
 
Çiftin avukatı Ersin Gülsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davalı  firmanın düğün için dışarıdan çekim yapılmasına izin vermediğini, fotoğraf ve  videoyu kendilerinin çekeceklerini söylediğini belirtti.
 
Müvekkillerinin düğün sonrası firmayla birçok kez iletişim kurmak  istediğini, en son davalı firmadan "videonun kurtarılamadığı" yönünde yanıt  aldığını ifade eden Gülsoy, müvekkillerinin yaşanan olaydan son derece üzgün  olduğunu dile getirdi.
 
"Ortada bir video yok"
 
Zararın tazmini için çekilen ihtarnameye firmadan yanıt gelmediğini  aktaran Gülsoy, şunları kaydetti:
 
"Müvekkillere hard diskte sıkıntı olduğu söyleniyor. Ama detayını  herhangi bir yanıt gelmediği için bilemiyoruz. Kayıp mı oldu, gerçekte öyle bir  video çekilmedi mi, kaset koymayı mı unuttular onu bilemiyoruz. Netice itibarıyla  ortada bir video yok.
 
Dilekçemizde önce müvekkilin maddi zararını istedik. Video için ödemiş  oldukları bedelin iadesini artı hem gelinin hem de damadın videonun  kaybolmasından ötürü uğramış olduğu manevi zararın tazminini istedik. Ne kadar  üzüntü duyduklarını, bu anı bir kez daha görsel olarak yaşayamayacaklarını  belirterek manevi tazminat talebinde bulunduk."
 
Gülsoy, müvekkillerinin talebi doğrultusunda 17 bin 500 liralık manevi  tazminat davası açtıklarına değinerek, "Gelin hanımı dinledik. Düğününe kimler  gelmiş, nasıl bir ortam olmuş, neler yaşanmış bunları daha sonra gerek kendisi  gerek ileride çocuklarına izletme fırsatı olmadığı için bir hayli üzgündü. Edimin  yerine getirilmemesinden kaynaklı maddi ve manevi tazminat istiyoruz." ifadesini  kullandı.