Dubalar faciayı önleyemedi...

14 Mart 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 2:30

Arıza yapan TIR’ın sürücüsü aracını sağa çekti, durumu polise bildirdi. Trafik ekipleri dubalarla önlem aldı ancak arkadan gelen yolcu otobüsü buna rağmen TIR’a çarptı.


Feci kaza Çorum’un Osmancık ilçesi Kumbel köyü Ardıç mevkisinde meydana geldi. Samsun yönüne doğru giden doğalgaz borusu yüklü Gürcistan plakalı TIR arıza yapınca sürücüsü, aracı yolun sağına çekip, telefonla Trafik Şube Müdürlüğü’nü arayarak bilgi verdi. Bunun üzerine bölgeye trafik ekipleri sevk edildi. Ekipler, arızalanarak yol kenarında park halinde duran TIR’ın bulunduğu bölgeye, öncesinden itibaren dubalar koydu. Duble yolun bu bölümü, 1 şeridi dubalarla kapatılarak önlem alındı. Bir süre sonra Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinden Tokat’a giden İsmet Eslen yönetimindeki Tokat İmparator Turizm firmasına ait yolcu otobüsü, dubaları da önünde sürükleyerek park halindeki TIR’a arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle hem otobüs hem de TIR, alev aldı. Alevlerin arasında kalan yolculardan bazıları, otobüsün camlarını kırarak kendi imkanlarıyla dışarı çıktı. Kazada yaralanan 23 kişi, ambulanslarla Osmancık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Otobüsten 11 kişinin cesedi çıkarıldı. Kaza ile ilgili bilirkişi heyeti de detaylı inceleme başlattı. Kazadan yaralı olarak kurtulan 5 çocuk babası Mehmet Şerif Kalkan (50), “Kaza anında uyuyordum. Çarpışmanın etkisiyle uyandım. Uyandığımda her yerde duman ve alevler vardı. Ambulanslar çok hızlı bir şekilde olay yerine geldi” dedi. Kazada, otobüs şoförleri İsmet Eslen ve Ahmet Cilvenaz, muavin Cihan Çakmak ile yolcular Esra Kel, Mine Demir, Ayşe Delice, Murat Delice, Mehmet Cula, Dürdane Kaplan, Betül Kaplan, Mervenur Özçiftçi hayatını kaybetti.

Yakıt numuneleri inceleniyor!

ÇORUM Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Osmancık’ta yolcu otobüsünün TIR’a çarptığı kazayla ilgili, “Kazanın oluş şekli ve ölü sayısının artmasına  neden olabilecek bütün veriler değerlendiriliyor” dedi, yangının yakıt yerine kullanılan 10 numara yağdan kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi: Araçta kriminal inceleme yapılacak. Olay yerinden yakıt numuneleri alındı. Onlarla ilgili değerlendirme yapılacak. İlk tespitlerde arkadan çarpma suretiyle meydana gelen trafik kazası ve kazanın ardından otobüsün arka kısmında başlayan yangın söz konusu. Yangın, herhangi aşırı yanıcı maddeden kaynaklanacağı gibi doğal sebeplerle de kaynaklanmış olabilir. Bütün bu konuları soruşturmanın tamamlanmasıyla paylaşırız.

 

ETİKETLER