DSÖ'den dünyayı şoke eden açıklama: Bunu söylediğim için üzgünüm ama...

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 19:24 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 20:58

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerde milli birliğin sağlanamaması, küresel dayanışmada eksiklik ve dünyadaki bölünmüşlüğün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak, "(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz." uyarısında bulundu.


DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video  konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus,  dünyadaki Kovid-19 vaka sayısının 10 milyonu, virüsten ölenlerin sayısının da  yarım milyonu aştığını anımsattı.
 
Çin'de 6 ay önce patlak veren salgının ardından tüm dünyada "cesaret  verici bir direniş, icat kabiliyeti (buluşçuluk), dayanışma ve nezakete" tanıklık  ettiklerini belirten Ghebreyesus, "Ama aynı zamanda damgalanma, yanlış  bilgilendirme ve pandeminin siyasallaşması ile ilgili belirtiler de gördük." diye  konuştu.
 
Ghebreyesus, DSÖ'nün ülkelere "bilim, dayanışma ve çözümlerle" hizmet  etmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini belirterek,  "Önümüzdeki aylarda tüm ülkelerin karşılaşacağı kritik soru bu virüsle nasıl  yaşayacağımızdır. Bu, yeni normal." ifadesini kullandı.
 
"Virüs sona ermeye yakın bile değil"
 
Birçok ülkenin, virüsün yayılmasının engellenmesi ve hayat kurtarma  adına benzeri görülmemiş önlemler aldığının altını çizen Ghebreyesus, şöyle  konuştu:
 
 "Bu önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatmada başarılı oldu. Fakat  tamamen durdurmadı. Bazı ülkeler ekonomilerini ve toplumlarını yeniden açmaya  başladıkları için vakaların yeniden ortaya çıkmasıyla karşı karşıya kalıyor. Pek  çok insan olaya hassas bakıyor. Virüsün hala yayılacağı çok alan var. Hepimiz  bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatımıza kaldığı yerden devam etmek  istiyoruz. Ama zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil."
 
"Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi  aslında hızlanıyor." diyen Ghebreyesus, dünyanın salgınla birlikte çok şey  kaybettiğini ama umudun kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.
 
"Tehlikeli virüse karşı birlikte savaşalım" vurgusu
 
Ghebreyesus, bir soru üzerine, isim vermeden bazı ülkelerde Kovid-19  salgını konusunda "birlik ve beraberlik" olmadığı eleştirisinde bulundu. Küresel  dayanışmanın da tam olarak sağlanamadığını aktaran Ghebreyesus, dünyadaki  bölünmüşlüğün salgınının yayılmasına yardımcı olduğunun altını çizdi.
 
Ghebreyesus, "(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için  üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz. Bu  yüzden eylemlerimizi bir araya getirmeli ve bu tehlikeli virüse karşı birlikte  savaşmalıyız." uyarısında bulundu.
 
DSÖ Çin'e ekip gönderiyor
 
Virüsün kaynağı ile ilgili tartışmalara da değinen Ghebreyesus,  gelecek hafta Kovid-19'un kaynağını soruşturmak üzere Çin'e bir ekip  göndereceklerini açıkladı.
 
Öte yandan, DSÖ Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise virüsün  neden olduğu enfeksiyonu önlemek için güvenli ve etkili bir aşı bulma konusunda  muazzam bir ilerleme kaydedildiğini ama yine de tüm bu çabaların başarılı  olacağının garantisi olmadığını dile getirdi.
 
ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, DSÖ'nün  Vuhan'daki durumu yeterince incelemediğine işaret ederek, "DSÖ, 2019 Aralık ve  hatta daha öncesinde Vuhan'da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı  etmiştir." ifadesini kullanmıştı.
 
Trump, 29 Mayıs'ta da DSÖ ile ilişkilerini sonlandırdıklarını  açıklamıştı.