DSÖ'den corona virüs açıklaması: Tekrar başlıyor

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 22:33 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 22:33

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüs (Kovid-19) hastalarının tedavilerinde kullanılan "Hidroksiklorokin" isimli ilacın denemelerinin yeniden başlatılacağını duyurdu.


DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans  yoluyla basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, geçen hafta "Dayanışma Denemesi  Yürütme Grubu"nun toplandığını ve Kovid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan  "Hidroksiklorokin"in kullanımının "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici olarak  askıya alındığını anımsattı.
 
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 tedavisinde kullanılan sıtma  ilacının denemelerinin yeniden başlayacağını belirterek, şöyle konuştu:
 
"Güvenlik verileri gözden geçirilirken bu karar tedbir amaçlı olarak  alınmıştı. Dayanışma Denemesi'nin Veri Güvenliği ve İzleme Komitesi, verileri  gözden geçirdi. Mevcut mortalite (ölüm oranları) verilerine dayanarak, komite  üyeleri deneme protokolünü değiştirmek için hiçbir neden bulunmadığı tavsiyesinde  bulundu. Yürütme Grubu bu öneriyi aldı ve Hidroksiklorokin de dahil olmak üzere  Dayanışma Denemesinin tüm kollarının devamını onayladı."
 
Yürütme Grubunun, Hidroksiklorokin ilacının denemelerinin yeniden  başlamasından itibaren "başlıca araştırmacılarla" iletişim halinde olacağını  belirten Ghebreyesus, Dayanışma Denemesi'nde tüm tedavi yöntemlerini yakından  takip edecekleri mesajını verdi.
 
Tedros Adhanom Ghebreyesus, ayrıca 35 ülkede 3 bin 500'den fazla  hastanın denemeler için başvuru yaptığını kaydetti.
 
 Latin Amerika endişesi
 
Dünyadaki Kovid-19 vakalarına da değinen Ghebreyesus, özellikle  salgının hızla yayılmaya başladığı orta ve güney Amerika ülkelerindeki durumdan  endişe duyduklarını vurguladı.
 
Tedros Adhanom Ghebreyesus, doğu Akdeniz, güneydoğu Asya ve Afrika'da  da vaka sayılarında tırmanış gözlemlemelerine rağmen vaka sayılarının çok daha az  olduğunu belirtti.
 
Avrupa kıtasındaki vaka sayılarının ise azalmaya devam ettiğini ifade  eden Ghebreyesus, "Dün, Avrupa'da 22 Mart'tan bu yana rapor edilen en az sayıda  vaka sayısı görüldü." diye konuştu.
 
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada,  "Dayanışma Denemesi Yürütme Grubu"nun toplandığını ve Kovid-19 hastalarının  tedavilerinde kullanılan Hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının "güvenlik  endişeleri" nedeniyle geçici olarak askıya alındığını