DS markasının lüks sedanı geliyor!

02 Mart 2020 Pazartesi - 13:17 | Son Güncelleme : 02 03 2020 - 13:17

DS 9 tüm pazarlara yönelik lüks sedan olarak geliyor. .E-TENSE şarj edilebilen hibrit güç ünitesi sayesinde DS 9, gelecekte yürürlüğe girecek mevzuatlara uyumlu tamamen elektrikli sürüşe olanak da sağlayacak.


DS 7 CROSSBACK ve DS 3 CROSSBACK’in yanı sıra bu yeni büyük sedan, Fransız premium markanın ürün gamının liderliğini üstlenecek. DS 9 ile DS Automobiles uzmanlığını, tasarımını, detaycılığını ve teknolojisini global olarak ifade ediyor.4,93 metrelik uzunluğu, 1,85 metrelik genişliği ve 690 mm çapındaki tekerlekleri ile DS 9, sınıfındaki diğer sedan otomobillerden daha etkileyici. Otomobil, EMP2 platformunun uzun aks mesafeli, bir sedan otomobilde daha önce kullanılmamış versiyonunu kullanıyor ve bu, arka koltuk yolcularına ferah bir yaşam alanını sağlıyor.   Şık silüetini oldukça yatık arka camı ile birleştirdiğinde bir “fastback” tarzı sunuyor. Güçlü bir ifadeye sahip ön tasarımı, DS WINGS - (DS Kanatları) tasarım detayları ve karakter katan bir yeni dokunuş kazanmış üç boyutlu elmas etkisine sahip ön ızgarası ile DS 9, DS Automobiles tasarım dilini yansıtmaya devam ediyor. Şimdiye kadar sadece iç mekan tasarımında kullanılan “Clous de Paris” işlemelerine sahip bir kılıç, motor kaputunun yüzeyini süslüyor.
 
 
Orjinal modele gönderme 
 
DS 9, tavanının bitişinde kullandığı iki adet DS Feneri ismi verilen ışık konisi ile original 1955 DS’e bir gönderme yapıyor. Efsanevi sedandan ilham alan DS 9, bagaj çizgisinin altına konumlandırdığı yeni arka aydınlatma grubu ile güçlü bir duruş kazandırıyor.
 
Ön ızgaradan başlayarak motor kaputu, ön cam, tavan ve bagaj kapağına kadar kesintisiz devam eden akıcı tasarım çizgisine farlardan arka aydınlatma grubuna kadar yan yüzey üzerinde devam eden gergin bir tasarım çizgisi eşlik ediyor. Yan yüzeylerin karakeri, gövde rengine boyalı gizli kapı kolları ile kuvvetlendirilirken siyah renkli tavan, gücün zarafetini temsil ediyor.
 
 
360 beygir hibrit gücü
 
DS 9, satışa sunulduğu andan itibaren E-TENSE şarj edilebilen hibrit teknolojisini sunabilecek. Turbo beslemeli benzinli PureTech motora eşlik eden elektrik motoru sayesinde, 225 BG elde edilirken11,9 kWh kapasiteli bir batarya, WLTP koşullarına göre 40 ila 50 km tam elektrikli sürüş menziline olanak sağlayacak. Bu elektrik motoru, sekiz ileri oranlı otomatik şanzıman üzerinden 110 BG ve 320 Nm tork sunuyor. Bu elektrik motoru, kalkışlarda, herhangi bir hızda iken hızlanmaya destek amaçlı ya da 135 km/sa hıza kadar tam elektrikli sürüş sırasında kullanılabiliyor. Elektrikli sürüş modu, otomobil her çalıştırıldığında verimliliği artırmak adına otomatik olarak seçiliyor. Bir hibrit sürüş modu, tamamen elektrikli, tamamen benzinli ya da her iki güç kaynağının bir kombinasyonu olarak sürüş enerjisinin otomatik olarak kontrol edilebilmesini sağlıyor. Otomobilin sürücüsü ve yolcuları bu değişiklikleri neredeyse hiç hissetmiyor. 
 
 
Otonom sürüş yardım sistemi
 
DS DRIVE ASSIST ileDS 9 sürücüsünün ikinci seviye otonom sürüşü tecrübe etmesini sağlıyor. Uzun yolculukları daha az yorgunluk ve yüksek güvenlik seviyesi ile gerçekleştirmek mümkün oluyor. Otomobilin hızı, DS 9’un çevresindeki anlık duruma göre belirlenir. Sistem, DS 9’u şeridinin içerisinde sürücüsünün tercih ettiği bir çizgide tutar. 180 km/sa hıza kadar sürücüsünün gözetimi altında otomobilin yönlendirmesini ve hızını kontrol eder. Sürüş huzuru ve güvenliği üzerinde önemli katkı sağıyor. Fransa’da tasarlanan ve Çin’de üretilecek olan DS 9, tüm pazarlarda satışa sunulacak. Türkiye pazarında yollara ilk çıkışı 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşecek.