Drone’lar her yerde

04 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 04 03 2018 - 2:30

Şimdiye kadar sadece hobi ve video-fotoğraf çekimi için kullanılan drone’lar tarımdan ulaşıma, savunma sanayinden su altına kadar hayatın her alanında kullanılıyor.


Tarım drone teknolojisi son birkaç yıldır gelişiyor ve drone’ların tarımdaki faydaları çiftçiler için daha belirgin hale geliyor. Bununla birlikte tarımdaki drone uygulamaları haritalama, ölçülendirme, kırpma ve püskürtme işlemlerini yapacak kadar genişleme kaydetti. Amerika ve Japonya başta olmak üzere birçok gelişmiş tarım ülkesi zirai ilaçlamaları artık drone ile yapıyor. Bu drone’lar geleneksel traktöre göre çok daha hassas püskürtme yeteneğine sahip. Hassas tarım uygulamaları için de kullanılan drone’lar çiftçinin arazisinin zemin seviyesinde görünmeyen problemlerini belirliyor, mahsul ve hayvancılık koşullarını da havadan izleme imkanı sağlıyor. Örneğin, çiftçi ürününün düzgün sulanıp, sulanmadığını görebiliyor.

Olimpiyatlara damga vurdu
 
Olimpiyat açılış törenleri her zaman büyük şovlara sahne olmuştur. Güney Kore Pyeongchang’da Kış Olimpiyatlarında Intel’in droneları açılış törenine damga vurdu. Şirket, 1218 drone’u eşzamanlı uçurarak oluşturduğu olimpiyat halkalarıyla rekor kırdı. Shooting Star drone’lar ile gerçekleşen rekor ise açılış töreni sırasında canlı şekilde gerçekleştirilmedi. Rekor denemesi uçuşu önceden kaydedildi. Yine de, 300 adet drone’dan oluşan bir grup açılış seremonisi sırasında gösteri gerçekleştirdi. Intel, ayrıca madalya törenlerinde de her gece 300 drone’lu canlı gösteriler yaptı ve olimpiyatları teknoloji ile renklendirdi. Intel, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, 1218 drone’u eş zamanlı uçurarak, kendisine ait olan önceki 500 drone’lu rekoru daha yukarılara taşıdı.
 
Havadan paket servisi
 
Trafiğe takılmadan müşterilerine paket servis hizmeti vermeye başlayan drone’lar 3-4 kilometrelik bir alanda siparişleri kullanıcılara ulaştıracak. Kontrol merkezlerinden kumanda edilecek dronelar deneme sürüşlerinde 8 bin kilometre yol katetti ve siparişleri başarıyla teslimini gerçekleştirdi. Dronlar bir aksaklık halinde operatörlerin müdahalesi ile karşı karşıya kalacaklar. Avrupalı yemek dağıtım şirketi “Just Eat”, Alman yemek servisi “Hermes”, Londra merkezli Metro Group ve Pronto ile anlaşan drone üreticisi Starship Technologies, servis drone’larını bu yıl ortasında piyasaya sürecek. Pizza zinciri Dominos geçtiğimiz yol ilk drone ile evlere servis programı Yeni Zellanda’da başlatmıştı. Kahve zinciri Starbucks da evlere servis için Google’ın özel drone servisi ile bir deneme yapmış ancak daha sonra projeden vazgeçmişti.
 
Ambulans drone trafiğe takılmayacak
 
Sağlık hizmetlerinde teknolojinin kullanımına yönelik çalışmalarla, drone’ların trafikten bağımsız özgür hareket yetenekleri birleştiğinde drone ambulanslar kaçınılmaz bir inovasyon projesi olarak ortaya çıktı. Günümüzde hastaları taşımaya elverişli drone ambulanslar prototi tasarım aşamasında, önde gelen drone üreticileri bu konunun üstünde sıkı bir şekilde çalışıyorlar. Ambulansların trafik nedeniyle işlevsiz kaldığı noktalarda kullanılabilecek olan tam kapasiteli ve hasta taşımaya elverişli bir ambulans drone’un acil sağlık hizmetlerinde devrim olacağı hiç şüphesiz bir gerçek.
 
Su altında balık takibi
 
Hava için tasarlanan drone’lar anında su altı için tasarlananlar da var. CES 2017’de tanıtılan ‘PowerRay’ bunlardan biri. Balıkçılık sektöründe devrim yaratması hedeflenen bu drone, 30 metreye kadar dalabiliyor. 40 metreye kadar derinlikte ise balıkları tespit edebiliyor. Cihaza entegre 4K kamerası sayesinde de cihazın Wi-Fi sistemi üzerinden iOS ve Android uygulaması sayesinde su altındaki balıkların videosunu da izleyebiliyorsunuz.
 
Taksi drone’lar geliyor
 
Belki hayatımıza henüz uçan arabalar giremedi fakat drone taksiler bu iş için geliştirilmeye başlandı bile… Dubai’de uzun süredir geliştirilmeye çalışılan ve yakın zamanda ilk deneme uçuşunu yapan drone taksi, adeta teknolojinin sınırları yeniden çiziyor. Çok değil 2020’de otonom teknolojiyle çeşitli güzergâhlarda hizmet vermesi plânlanan drone taksilerin, trafiğe takılmadan ulaşımda ve turistik gezilerde oldukça farklı bir deneyim yaratacağına hiç şüphe yok 
 
Dosta güven düşmana korku veriyor
 
Savunma sanayisi ve savaş teknolojileri için drone’lar oldukça önemli birer oyuncu. Biz onları daha çok İnsansız Hava Aracı (İHA) ismiyle yakından tanıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonlarında İHA’lardan yararlanıyor. İHA’ların yapabildikleri ise, mücadelenin seyrini değiştirecek türden… İHA’lar yardımıyla yapılan keşif uçuşları, ordu için ciddi istihbarat verileri topluyor. Bu sayede, yapılması muhtemel harekâtlar için stratejik öneme sahip coğrafi ve lojistik bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca, özel silahlarla donatılmış İHA’lar; askerlerinin erişiminin çok zor olduğu ve ciddi kayıplarla ancak ulaşılabilecek hedef noktalarına bombardıman yapabiliyorlar.
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep