Gazetevatan.com » Yazarlar » Menopozu rahat atlatmak mümkün

Menopozu rahat atlatmak mümkün

01 Şubat 2016 Pazartesi

Birçok kadın menopozu sonları gibi görebiliyor. Oysa sizi neyin beklediğini bilip, ona göre önlem alırsanız hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Konuyla ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Arzu Çağdaş’la konuştum


Kaç yaşında menopoza girmek normal?

Türk kadınları ortalama 48-52 yaş arasında menopoza girmektedirler.

Menopozda bizi neler bekliyor?

Uyku düzeninin bozulması, ateş basması ve gece terlemesi, vaginal kuruluk cinsel istekte azalma ,cildin kuruması, incelmesi, idrar yollarındaki sorunlar  gibi yaşamın konforunu bozan problemler ortaya çıkıyor.  Uzun vadede ise kilo artışı , kalp damar hastalığı riskinde artma gibi hayatı tehdit eden sorunlar  da  karşımıza çıkıyor. Ayrıca uyku düzeni bozuluyor, depresyon ve ajitasyon  gelişebiliyor.  

Çiftler arasında cinsel sorunların da başlayabildiği  bir dönem ayrıca , değil mi?

Vajinal kuruluk  ve cinsel istekte azalma eşler arasında sorunlara yol açabiliyor.

Peki menopoz döneminde hormon tedavisine ne diyorsunuz?

Menopozda hormon tedavisi bu saydığımız bulguların tamamına yakınını geriletmekte, özellikle ilk üç yıl içerisinde verildiğinde kemik ve kalp damar sistemini de olumlu etkilemektedir. Hormon tedavisinde rahmi olan hastalarda östrojen yanı sıra rahim içini korumak için progesteron denilen hormon tedaviye eklenmektedir.

Ne kadar süreyle hormon tedavisi görülebilir?

Uzun vadede meme riskini artırabileceği nedeniyle rahimi olan hastalarda beş yıl süreyle, rahimi olmayanlar da ise sadece östrojen kullanılarak yedi yıl boyunca hormon tedavisine rahatlıkla  devam edilebileceği bilinmekte.

Peki genel hormon tedavisi almak istemeyenler için bir yöntem var mı?

Sistemik tedavi almak istemeyen vaginal kuruluk ve idrar yolu problemleri ön planda olan hastalarda vajinal yoldan uygulanan lokal östrojen tedavisi de sıklıkla uygulanıyor.

Menopoza girdiğimizde kalp krizi riskimiz erkeklerle eşitleniyor , değil mi?

Menopozdaki kadınlarda kalp damar sistemi  koruyucusu  olan östrojen hormonu azaldığı için kalp damar hastalığı riski yüzde 60 artıyor.

Menopoza giren bir kadın düzenli olarak hangi kontrolleri tahlilleri yaptırmalı?

Menopozda 6-12 ayda bir jinekolojik muayene ultasonografi ile  yumurtalıklar tetkik edilmeli  ve özellikle hormon kullanan kadınlarda rahimiçi kalınlığı ölçülmeli. Smear testi yapılmalı, kan yağ düzeyleri , karaciğer enzimleri, D vitamini düzeyleri ölçülmelidir. Yıllık mamografi ve meme ultrasonu yapılmalıdır.

Peki ya bitkisel destekler? Bunları kullanalım mı?

Menopozda düzenli hormon kullanımı ülkemizde oldukça düşüktür. (yüzde 1) Bunun yerine şikayetleri için başka alternatif arayan hastalara bitkisel ilaçlar önerilebilir. Bunlar zayıf östrojenik etki gösteren bitkiler olmakla birlikte yan etkileri ile ilgili henüz yeterli veri yoktur.Ayrıca bazı antidepresanların özellikle menopoz dönemindeki ateş basmalarına da iyi geldiğini biliyoruz.

Menopozun ana belirtileri

- Sıcak basmaları ve gece terlemeleri

- Vajinal kuruluk

- Yorgunluk.

- Uyku bozukluğu.

- Duygusal dalgalanmalar.

- Unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği.

- Cinsel isteksizlik

Menopozda şu yiyecekleri baş tacı edin

- Balık yağı

- Somon

- Semizotu  

- Ceviz

- Koyu yeşil yapraklar

- Zeytinyağı

- Su

- Tam tahıllar

- Baklagiller

- Yoğurt

- Beyaz et