Gazetevatan.com » Yazarlar » Şimdi Dalaman zamanı

Şimdi Dalaman zamanı

05 Ekim 2015 Pazartesi


Çocukluğum Dalaman’da geçti. O zamanlar Dalaman küçük bir Akdeniz kasabasıydı. Şimdi İngiltere’de havaalanlarında anons edilen kaliteli turistik işletmelere sahip bir şehir. İngiliz eşim Dalaman’ı görmek ve tanımak istediğini söyleyince gelelim dedik...

Çocukluğumda yüzdüğüm yerin yanı başındaki Hilton Dalaman Sarıgerme Resort& Spa’da kaldık; doğayla uyumlu, çok şık , kaliteli, aileyle tatil yapmak için ideal. Gururla söylüyorum; babam  o kadar sevilen, sayılan, dürüst, çalışkan bir yöneticiydi ki, biz ayrıldıktan sonra adını  evimizin önündeki caddeye verdiler. Bence eksik var ! Annemin adı da olmalıydı; annem yörede tiyatrolar sahneye koyan, balolar düzenleyen ,sinemalar kurduran öncü bir kadındı, değiştirici, modern, itici güçtü! Ve çok güzeldi! Herkes ‘ müdürün güzel, akıllı öğretmen hanımını’ konuşurdu. 
 
 
Babam nasıl 15 kilo verdi?
 
Şimdilerde biri  83, diğeri 77 yaşında. Annem hala kızlarından güzel! Babama 15 yıl önce diyabet tanısı konduğunda kendisini karşıma aldım ve bundan sonra yemek konusunda birlikte çalışacağımızı, eskisi gibi yiyemiyeceğini söyledim. Kabul etti ve başladık. Zorlandı önceleri,  sonra yeni sisteme alıştı. Dediklerime uyduğu için 15 kilo  verdi, diyabetini kontrol altına aldık.  Bol reçelli kahvaltısını bıraktı, artık yulaf-yoğurt ceviz, elma karışımı yiyor. Bazen de peynir-zeytin-yumurta-ekmek. Öğlenleri tatlı ve 1 kilo kadar meyve yerdi. Bunlar kalktı, meyve ölçülü, glisemik indeksi düşük, elma-armut gibi meyvelerle yetiniyor. Annemle birlikte zeytinyağlı sebze, salata, balık, tavuk , yoğurt ağırlıklı besleniyorlar. Beyaz ekmeği kesti, ekmeği genel olarak çok  azalttı. En önemlisi düzenli spora başladı . 
Her gün yürüyor, yazın yüzüyor. Diyabet yönetiminde aile desteği çok önemli, sürekli tatlı yerseniz, eve tatlı götürürseniz zorlanıyorlar. Ailenizde diyabetli varsa ( hemen her ailede var artık) onlara destek olun, sevgiyle yaklaşın, diyet tatlılar yapın, hastalıklarını paylaşın. Biz babamın hastalığını ailece paylaşıyoruz. 
 
Dalaman lezzetleri
 
Uzun süredir gördüğüm en sağlıklı en şaşırtıcı, sunumu en şık tarif Hilton Dalaman Resort’da karşıma çıktı: Buzda meyve. Meyve bu kadar mı sürprizli, şık ikram edilir! Aşçıbaşı yardımcısı Abdulvahit Barit dünya şekeri bir insan, mesleği babasından öğrenmiş. Evimizde  misafirlerimize rahatlıkla hazırlayabileceğimiz tarifler vermesini rica ettim, kırmadı... 
 
Buzda meyve
 
Malzeme:
 
- 1 adet balon
 
- Balonu dolduracak kadar su
 
- Arzu edilen meyve
 
Hazırlanışı: Balonun içi su ile doldurularak donması için -18 derece dolapta 16 saat bekletilir. donduktan sonra balon buzdan çıkartılır. Balon pürmüz ya da sıcak kepçe yardımı ile delinerek istenilen meyve küp küp doğranarak içerisine konulur.