Gazetevatan.com » Yazarlar » Ev yapımı ekmek ve lor yiyerek zayıfladı

Ev yapımı ekmek ve lor yiyerek zayıfladı

14 Şubat 2015 Cumartesi


Haber spikeri Cem Öğretir, 108 kilodan 78’e düşürek tam 30 kilo vermiş. “Yavaş yavaş ve geri dönüşü olmaksızın kilolarımdan kurtuldum”diyor. 

Cem Öğretir’i yıllardır büyük bir beğeniyle izlerim. Son derece düzgün bir Türkçe, kaliteli bir ses tonu ve esaslı bir duruşla sunar haberleri... Hep cüsse olarak kallavi, görkemliydi (!) ekranda... Artık öyle değil, fazla kilolarından kurtulmuş, tüy gibi hafif, neşeli. Birlikte katıldığımız bir televizyon programında hem daha önce hiç bilmediğimiz bir yanına tanıklık ettim (müthiş şarkı söylüyor), hem de 30 kiloyu nasıl attığını öğrendim. İşte anlattıkları.
 
 
Kaç kilodan kaç kiloya düştünüz?
 
108 Kilodan 78’e. Ama durmadım devam ediyorum, yeni hedef 73-75 aralığı... Benim için sağlıklı olan hangisi ise o arada kalacağım. 
 
İçinizden bir çocuk çıkmış! 30 kilo gidince kendiniz nasıl hissediyorsunuz?
 
 Şimdi düşünüyorum çalıştığım ağırlıkları kaldırmak ne kadar güç. Ve ben o kadar kiloyu vücudumdan atmışım. Ne kadar eziyet etmişim kendime. “Şişman ve mutlu” felsefesini benimsemiştim. Ve bu insanın kendisine söyleyebileceği en büyük yalanlardan biri. Tabii herhangi bir sağlık problemi yoksa, tamamıyla pis boğazlıktan kaynaklanıyorsa bu durum! Ki benim için öyleydi. Tam olarak...  
 
Bu 30 kiloyu nasıl verdiniz? Ne kadar sürdü?
 
Uzun bir süreç aslında tam olarak 6 yıl sürdü bu yolculuk. Ama net olarak söyleyebilirim her anından keyif aldım. Sonuç aldığımı gördükçe, özellikle gardırobum değiştikçe ve çevreden olumlu tepkiler geldikçe   bambaşka bir havaya giriyorsunuz, gücünüz artıyor. Kendimi zorlamadan yavaş ve emin kilo vermeyi hedefe koydum. Yavaş, emin ve geri dönüşü olmaksızın. Hızlı verip hızlı almak bir felaket olurdu benim için. Ve yıllarca sürecek bir plana hazırladım kendimi. Her yıl belli bir kiloda kendimi sabitledim. Ve o planın artık son aşamasındayım. 7’nci yılda kendimi çok daha özgür, dinamik ve farklı hissediyorum.    
 
Haftada kaç gün hangi sporları  yapıyorsunuz?
 
Haftada toplam 4-5 saat spor yapıyorum. Özellikle ağırlık antremanı ve kardiyo programları... Arada basketbol ve squash ile destekliyorum.  Motivasyonumu kaybettiğim ve güç olarak kendimi düşük hissettiğimde özellikle spor salonuna gidiyorum.    
 
Ev yapımı lor yiyorum
 
Bir günlük beslenme şekliniz nedir?
 
Sabah çok iyi bir kahvaltı yaparım. Ailece olması çok önemli moral açısından. Yumurta, bal, ev yapımı tahıllı ekmek baş köşede benim için. Balı fazla kaçırmadan tabii. Ve peynirler özellikle ev yapımı lor peyniri. Narlı, maydanozlu veya kurutulmuş domatesli. Yine fazla kaçırmamak şartıyla. Bazen de yoğurt yulaf ezmesi ve ananas. Genelde öğlen antrenman yaptığım için bir ila bir buçuk saat öncesinde bulgur ya da pirinç pilavı yiyorum bir porsiyon ya da muzlu süt. Antrenman sonrasında da hindi eti, ton balıklı salata veya türevleri. Öğleden sonraysa akşam yemeğine kadar bazen kuru meyveler ve kuru yemişler, bazense eğer muzlu süt içmemişsem ve ananas yememişsem sabah, muzlu sütü, yulaf ve bir miktar bitter çikolata ile karıştırıp içiyorum. Mercimek ve balık favorilerim. Yoğurt ve süt de vazgeçilmezlerim.      
 
Bu kadar kilo eşinizle ilişkinizi etkiliyor muydu? Bir erkeğin kilosu evliliğe duygusal açıdan olumsuz yansıyor mu? Kadınlarınki yansıyor çünkü!
 
Etkilemez mi! Bence etkiliyor ve kadınlar bunu çok nazik biçimde zaman zaman eşlerine hissettiriyor. Ama erkek duymazdan geliyor. Toplumsal kabul bu noktada erkeğin ve dolayısıyla kadının en başta gelen düşmanı. Çünkü erkekte göbek olsa da ne kadar yağlansa da kulağı üstüne yatabiliyor. Ben bizzat yaşadığım için biliyorum. Ama son 10 yıldır erkekler de hareketlendi. Çünkü kanser ve kalp krizi gibi koskoca gerçekler artık çok daha göz önünde. O kadar çok hastalığı bir arada yaşadım ki son olarak beynim bana işte bu cümleyi çok sık tekrar eder oldu. “Toprağa yakınım!“ Hayatımı değiştiren cümle bu oldu.   
 
Sizin gibi sevilen, beğenilen bir haber spikeri pek çok kilo vermek isteyen umutsuz insana iyi bir rol model olacaktır. Onları motive etmek için ne söylemek istersiniz?
 
Bu çok uzun bir yolculuk. Acele etmeyin, önce ruhunuzu ve aklınızı bu sürece ikna edin, kendinizi sıkmayın, yemek kaçamaklarını ihmal etmeyin ama ertesi gün mutlaka telafi edin. Sınırlarınızı zorlayın, çünkü o sınırı aşabildiğinizi gördüğünüz de gücünüzün sınırsız olduğu hissine kapılıp daha da motive oluyorsunuz. Kendinizi diyet listelerine boğmayın size uygun olanı mutlaka medikal bir danışmanlıkla bulup onda ısrar edin. Diyet listelerinizi değil hayat tarzınızı değiştirin.   
 
Mutfağının vazgeçilmezleri
 
Tam tahıllı ekmek, yoğurt, lor peyniri, yulaf, kara buğday, bulgur, balık, hindi, fıstık ezmesi, muz,tarçın, her türlü yeşil ve kırmızı sebze özellikle pancar. Bolca da moral ve motivasyon...