Gazetevatan.com » Yazarlar » Eyvah! Bebeğimde kolik varsa ne olacak

Eyvah! Bebeğimde kolik varsa ne olacak

03 Ocak 2015 Cumartesi


Son günlerde çevremde kolikli bebekleri çok duymaya başladım. Eğer bebeğinizde kolik varsa daha da uykusuz kalacaksınız demektir. Çiçeği burnunda anne-babalar bu dönemi çok zor geçiriyorlar, üzülüyorlar, yeni doğan bebeklerinin keyfini çıkartamıyorlar. Ancak iyi tarafı var; 3-4 ayda kendiliğinden geçiyor!

Cerrahpaşa Tıp Fak. Neonatoloji (Yenidoğan) Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Vural‘a ‘kolik’i sordum.

- Kolik nedir?

Tüm sağlıklı bebekler ağlarlar. Ancak bazıları diğerlerine göre daha fazla ağlar. Günün aynı saatlerinde (özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde), karnı tok ve temiz olmasına rağmen hiç susturulamadan ağlayan bir bebeğiniz varsa, bu bebeğinizin çok büyük olasılıkla bir kolik problemi var demektir.

Kolik, yenidoğan bebeklerde ikinci haftadan itibaren başlayan ve aralıklarla gelen karın ağrısı krizleridir. Bebek kendini kasar, kalçalarını ve kollarını kendine doğru çeker ve ağlayarak huzursuzluğunu belli eder. Kucağa alındıklarında sakinleşebilmekle beraber, sakinleşmeyen ve ağlamaları devam edenler de vardır.

- Neden oluyor?

Koliğin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Koliği ortaya çıkarabilecek birçok sebep öne sürülmüş olmasına rağmen (alerji, laktoz entoleransı, gelişmemiş sindirim sistemi, anne anksiyetesi, bebeği besleme metotları, vs) hiçbiri ile ilgili bilimsel bir gerçek ortaya konamamış.

- Anne sütü alanda daha az mı görülüyor?

Anne sütü alan ve almayan bebeklerde kolik probleminin aynı oranda olduğu gösterilmiş. Tüm yenidoğanların yüzde 20-30’unda gözlemleniyor. Bu ağrılar birkaç dakika sürebildiği gibi saatlerce de devam edebilir.

- Sorun ne kadar sürüyor?

Genellikle bebeğin büyümesi ve 3-4 aylara varmasıyla problem kendiliğinden ortadan kalkar. Çok az bir kısmında 9’uncu aydan sonra da bu şikayetler devam edebilir.

- Yiyeceklerle de ilgisi var, değil mi? Hangi yiyecekler bebekte koliğe yol açıyor?

Anne beslenmesindeki değişiklikler problemin azalmasında katkıda bulunabilir: Acılı yiyecekler, kafein, ekşi meyveler ve sütlü yiyeceklerin anne tarafından daha az alınması etkili olabilir.

- Tedavisi nedir?

Piyasada “simeticone” veya probiyotik içeren çok sayıda değişik ilaç bulunuyor. Ama hiçbirinin belirgin bir yarar sağladığı bilimsel olarak gösterilememiş. Ancak çocuğunuzda bir rahatlama sağlıyorlarsa kullanılabilirler. Diğer ilaçların veya solüsyonların yan etkileri olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve kullanılmamalı.

Aynayla sakinleşmesine yardımcı olun, bebeğinize şarkılar söyleyin

1- Bebeğinizi emzirin. Özellikle sık ama küçük miktardaki emzirmeler bebeğinizi sakinleştirebilir. Sık sık gazını çıkarın. Bir göğsünüzü tam olarak boşalttırın. Çünkü emmenin sonuna doğru gelen süt bebeğinizi daha tok tutup sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

2- Küçük ritmik hareketler: Bebek diz üstüne yatırılıp hafifçe sallanabilir. Bebek taşıma sistemlerinde, anne veya babanın göğsüne temas edecek şekilde ev içinde gezdirilebilir veya arabaya bindirilerek gezdirilip sakinleştirilebilirler. Bebeğinizi sık sık kucağınıza almanın onu şımartacağını ve kucağa alıştıracağını düşünmeyin. Bu dönemin keyfini çıkarın.

3- İnce bir örtüyle kollarını vücutlarıyla temas ettirecek şekilde bebeğinizi sarmalayın. Burada kalçaları sarmamaya dikkat etmek gerekiyor.

4- Masaj yapın.

5- Bebeğinize şarkı söyleyin. Bu şarkılar bebeğinizi rahatlatmayacak olsa bile sizi sakinleştirecek ve ağlamanın sona ermesini beklemede size yardımcı olacaktır!

6- Bebek oyuncaklarında bulunan kırılmayan aynalar ilgilerini çekip sakinleşmelerini sağlayabilir

7- Fonda sürekli aynı sesi duymak bebeği rahatlatabilir. Doğal sesler içeren CD kayıtları, mutfak veya banyodaki aspiratörlerin düzenli sesleri bu amaçla kullanılabilirler.

8- Ilık bir banyo, bebeğin karnına ütüyle ısıtılmış havlu koymak gibi girişimler denenebilir.

9- Anne göğsünü, parmağını veya yalancı memeyi emmek bebeği rahatlatabilir.