Gazetevatan.com » Yazarlar » En’lerin ülkesi Çin’deydim

En’lerin ülkesi Çin’deydim

10 Kasım 2012 Cumartesi


- ‘Potansiyel süpergüç’ birçok akademisyen, askeri ve ekonomik analistin Çin tanımı işte böyle... Gidip gördükten sonra hakkını teslim ediyorsunuz. Bertolucci’nin ünlü filmi Son İmparator’u izledikten sonra Çin’i görmeyi istemiştim. Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Çin hem bu yanıyla size büyülüyor hem de inanılmaz ekonomisiyle...


azı ülkelere gitmek şarttır! Çin de işte böyle! Görmeniz lazım. Dünya nüfusunun önemli bir bölümünü yaşıyor. Bu bile görmek için yeterli. İlk gün o kadar uçan, gezen insan olmama rağmen ürktüm. Pekin çok kalabalık; insanlar üzerinize geliyor gibi. Karşıdan karşıya geçerken sanki ‘ezilip gideceğim’ duygusu uyanıyor. Sonra alışıyorsunuz. Kışları sert geçiyormuş. Sonbahar başı gitmek için uygun zaman. Çoğu kişinin aç döndüğünü biliyorum. Büyük oteller Avrupalı’ya göre kahvaltı ve yemek sunuyorlar. Hiç zorluk çekmedim. Otellerde Çinliler için ayrı, Avrupalılar için ayrı büfe var. Çinliler sabah sabah noodlelarını, garip hayvan parçalarını yiyorlardı.

Turistler kazıklanıyor, dikkat. Her yerde “Benim memurum işini bilir vaziyetleri...” Henüz halk İngilizce bilmediği için otel elemanları yönetiyor ilişkileri. Hep yüksek komisyonları var. Eliniz mahkum ödüyorunuz. Bir gösteri ücreti yerliye 85 yuanken turiste 400 yuan civarı olabiliyor. Taksiler çok ucuz. Her yere taksiyle gitmek daha doğru. Otel ayarladığı zaman 4-5 katına mal oluyor.

Pekin''den buraları gezip görmeden dönmeyin!

Yasak Şehir’i ziyaret edin

Pekin’de çok az vaktiniz varsa ve tek şey görebilecekseniz burayı görün derim. Çin’in sembolik merkezi. 1420’de tamamlanmış. 1920’lere kadar sadece imparator ve maiyetinin girebildiği şehir 1949’da halka açılmış.

Çin Seddi''ni görün

6700 km’lik bu duvar Çin’in sembolü. MÖ. 7. yüzyılda inşasına başlanmış. Günümüzde sadece ayakta kalabilen ve restore edilen kısmları geziye açık. Ben daha az turistik olan Mutianyu noktasını tercih ettim.

Ming Mezarları''na uğrayın

Mısır’daki firavun mezarları piramitler gibi Çin İmparatorları da ölümden sonra yaşam için yatırım yapmışlar. 16 Ming imparatorundan 13’ünün mezarı burada. Sadece onların değil eşleri, metreslerinin de! Çin imparatorluk mezarlarının en iyi örneği diye biliniyor.

Yazlık Saray’da dinlenin

Hanedanın yazın dinlendiği, doğum günlerini kutladığı bu saray yoğun bir günün ardından seçiminiz olmalı. İnsana huzur veriyor, dinlendiriyor. Göller, tepeler, köprülerle bezeli. Gölün üzerinde kiralayabileceğiniz bir deniz biskletiyle dolaşabiliyorsunuz. Özellikle hayran kaldığım tamamen mermerden yapılmış tekne. İmparatoriçe dinlenme mekanı olarak kullanıyormuş.

Tiananmen Meydanı

Şehrin modern kısmının merkezinde kocaman bir alan. Bir ucunda Mao’nun mozolesi duruyor, mumyalanmış cesedi de burada. Meydan komünist ülkelere özgü binalarla çevrili.

Terra cotta askerleri

İmparator Qin’le birlikte onu ölümsüz kılmak için toprağa gömülen 8000 asker, atları, arabaları... Askerlerin her birinin
yüzü, ifadesi farklı ve boyutları gerçek yaşamdakiyle tıpatıp aynı.

Müslüman Mahallesi’nde dolaşın

Xian’da en keyifli zamanı burada geçirdim. Çok renkli bir yer. Üstelik modern binalardan tamamen uzak, eski evlerle dolu . Sokaklarda sürekli yemek yeniyor, alışveriş ediliyor. Tam turistlere göre.

Kısa kısa Çin


- Dünyanın nüfusu en fazla ülkesi: 1.3 milyar!

- Dünyanın kapladığı alan olarak en büyük ikinci ülkesi.

- Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi.

- Dünyanın ABD’den sonra ikinci büyük ekonomisi.

- Dünyanın en büyük ihracatçısı, ikinci en büyük ithalatçısı.

- Dünyanın en büyük ordusuna sahip.

- Ekonomik büyüme 1978’deki reformlardan sonra hızlanmış.

- Aramızdaki saat farkı 5. Bizden 5 saat ilerideler.

- Para birimi yuan.

- THY’nin başkent Pekin’e direkt uçuşu var. Yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor.