Gazetevatan.com » Yazarlar » Hareketi arttırın! Bakın millet neler yapıyor?

Hareketi arttırın! Bakın millet neler yapıyor?

23 Nisan 2011 Cumartesi

Düzenli hareket yoksa yemek lüksünüz yok...


Spora çok düşkün bir millet değiliz. Özellikle de biz kadınlar... Çoğu kadın sevdiğinden değil, formunu korumak için spor salonlarına gidiyor, veya hareket etmeye çabalıyor. Değişik spor dalları henüz çok yaygın değil ülkemizde... Oysa kesin bir şey var: Düzenli hareket etmedikçe hem yeme lüksünüz olmuyor, hem de yıllar geçtikçe yavaş yavaş yağlanmaya başlıyorsunuz.
Bu arada bir haber dikkatimi çekti. Şu yüksek binalara tırmanan Fransız"a bakar mısınız lütfen?

Dubai’deki Burj Khalifa’ya tırmanmış. Burj Khalifa dünyanın en yüksek binası. 163 katlı. Geçen ay asansörle en üst katına çıktığımda kulaklarım zonklamıştı, uçakla havalanır gibi oluyorsunuz. Alain Roberts gökdelenlere asansörle çıkacağına örümcek gibi tırmanıyor. Adamın bacaklarının inceliğine ve kaslarına bakar mısınız! Tırmandığı diğer binalar New York’taki Empire State, Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri, Şikago’daki Willis Kulesi. Yaz kapıda, bu Fransız gibi örümcek adam olacak halimiz yok. Ama biraz hareketi artırsak iyi olacak! Ben yürüyüşlerimi haftada 5’ten 6‘ya çıkardım! Bikinimin içinde göbekli dolaşmak istemiyorum.

Holywood"un en çok kıskanılan vücudu

Holywood’un en çok beğenilen, kıskanılan vücutlarından biri Jennifer Aniston’un vücudu. Şu anda vizyonda olan son filmini izledim. 42 yaşındaki yıldızın yüzü biraz değişmeye başlamış ama vücut gerçekten muhteşem! Çok kaslı değil, ama diri bir vücudu var. Filminde tüm giysileri çok iyi taşıyor. Bikini giydiği bir sahnede vücudunu görünce teşhisimi koydum: "Yoğun spor ve yediğine dikkat etmek!”, başka türlü olamaz!
Hem özel bir beslenme planı, hem de egzersiz planı var Jennifer Aniston’un.

Jennifer’ın beslenme ve egzersiz planı

* Her gün 22 dakika kardiyo yapıyor. 5 dakika ısınıyor. Sonra 1 dakika hızlı,1 dakika orta hızda yürüyor. 17 dakikayı böyle tamamlıyor.
* Ardında yoga hareketleriyle solunumunu düzenliyor.
* Haftada 3 kez 2 saat yoga dersi var. Yoganın en popüler şekli olan Hatha Yoga yapıyor.
* Zone Diyeti’ne tapıyor. Bu diyetteki beslenme şekli yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 yağsız et, yüzde 30 yararlı yağlar şeklinde..

Selülitle nasıl baş edeceğiz?

Selülitle baş etmekte yalnızca dışarıdan cilt üzerine uygulanan kremlerden mucize beklemek yanlış! Cilt içeriden beslenir, güçlenir, güzelleşir. Hücrelerimizi oluşturan sindirdiğimiz besinlerdir. Selülite karşı beslenmede ana hedef katı yağlardan uzak durmak, bol lifli beslenmek ve bol su içmektir.
Nelere evet?
* Su. (Selülit sorunu olanlara günde 2,5 litre doğal mineralden zengin su öneriyorum. Su vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor. Dolaşımı rahatlatıyor. İştah azaltıcı etkisi olduğu için fazla yemeyi, yağlanmayı engelliyor. Ne kadar su içerseniz için; 0 kalori ve en sağlıklı içecek.) n Yeşil çay n Taze sebze ve meyve n Omega 3 yağ asitlerini içeren yiyecekler (Ton- somon-uskumru-palamut-hamsi gibi yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz en iyi kaynaklar.)
* Omega 6 yağ asitlerini içeren yiyecekler (Evening Primrose Oil (çuha çiçeği yağı), ayçiçeği-soya mısır özü gibi sebze yağları, ceviz, fındık, bademde bol bulunur. nZeytinyağı
* C vitamini. (En çok kırmızı ve yeşil biberde var. Ayrıca koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler, domates, narenciye grubu meyveler, çilek, bezelye, soğan güçlü kaynaklar.)
* Egzersiz
Nelere hayır?
* Kafein
* Şeker
* Tuz
* Katı yağ içeren yiyecekler
* Alkol
* Sigara

Dr. Bradley’in lIght mutfağı

Malzemeler:
* 4 adet pötibör bisküvi
* Avuç içi kadar bitter çikolata( pişirme çikolatası)
* Su
*1 adet ceviz

Hazırlanışı:

* Bitter çikolata ve bisküvileri üzerlerini geçecek kadar suyla kısık ateşte kaşıkla karıştırarak pişirin.
* Bir kaseye alıp üzerine 1 adet cevizi ufalayın. İsterseniz 1 çay kaşığı pudra şekeri de serpebilirsiniz.

* Demir, A , B , C vitaminleri bakımından zengin.
* Vücüttan su atılmasını sağlıyor.
* Kanı temizliyor.
* Kadınlarda adet kanamalarını düzenleyici etkisi olabiliyor.
* Adet öncesi sendromunu hafifletici etkisi olabiliyor.
* Kabızlığı çözmede etkili.
* Karaciğer, böbrekler ve idrar torbasının çalışmasına yardımcı.
* 100 gramında 21 kalori var.

Günde iki öğün yiyin

Dünyanın en yaşlı adamı Amerikalı Walter Breuning geçen hafta 114 yaşında öldü. Herhangi bir hastalıktan değil, tamamıyla doğal nedenlerden. Son zamanlarına kadar sağlığı yerindeymiş, günde sadece 2 öğün yiyormuş. Hiçbir ilaç kullanmıyormuş. 2007’de 110 yaşındayken işitme cihazı kullanmaya başlamış. Yaşamının sonuna dek her sabah özenle takım elbisesini giymiş kravatını takmış.

İşte Walter Breuning’den uzun yaşamak için 5 ana öneri

* Değişimden korkmayın. Her değişiklik iyidir.
* Günde 2 öğün yeyin. Bütün ihtiyacınız bu kadar zaten!
* Mümkün olduğunca uzun çalışın.
* Diğerlerine yardım edin. Başkalarına ne kadar yardım ederseniz, o kadar sağlıklı kalırsınız.
* Ölümü kabullenin. Bazıları ölümden korkuyor. Hiç korkmayın; çünkü ölmek için doğuyoruz!