Dört partiden ABD'ye FETÖ çağrısı...

AA |  09 Ağustos 2019 Cuma - 16:39 | Son Güncelleme : 09 08 2019 - 17:29

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları, ortak bir açıklama yaparak, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye en yakın zamanda iadesi için gerekli adımların atılması konusunda ABD'ye çağrıda bulundu.


AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin  Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü  Türkkan'ın imzasıyla 4 parti ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, terör örgütü FETÖ'nün Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasına  yönelik büyük bir tehdit oluşturduğu, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'nin maruz  kaldığı bir darbe girişimi ile en kanlı terör eylemini planlayan ve uygulamaya  koyanların bu örgütün elebaşları ve mensupları olduğu gerçeğinin Türk yargısı  tarafından tescil edildiği anımsatıldı.
 
Ortak açıklamada, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainlerin saldırısına  maruz kalan Gazi Meclis tarafından, Türk milletinin egemen iradesini ve  demokratik kazanımlarını korumak uğruna verilen mücadeleye işaret edildi; darbe  girişimine kahramanca direnen ve bu uğurda canlarını veren 251 şehit ile binlerce  gazi rahmet ve minnetle anıldı. "Başta örgüt elebaşı Fetullah Gülen olmak üzere FETÖ mensuplarının,  işlemiş oldukları suçların hesabını Türk adaleti önünde, evrensel hukuk ilkeleri  temelinde vermeleri yönünde Türk milletinin güçlü iradesini yinelemek gayesi ile  aşağıdaki hususları vurgulamak isteriz." ifadelerinin  yer verildiği açıklamada,  şunlar kaydedildi:
 
 "FETÖ elebaşı Fetullah Gülen halen Amerika Birleşik Devletleri'nde  serbestçe yaşamaya devam etmektedir. Terör örgütünü ABD'den yönetmeyi  sürdürmekte, örgüt mensuplarına talimatlar vermektedir. FETÖ elebaşı, DEAŞ ve El  Kaide gibi terör örgütlerinin taktiklerini kullanarak sapkın görüşlerini yaymayı  sürdürmektedir. Fetullah Gülen'in ve terör örgütünün diğer yöneticilerinin adalet  önünde hesap vermeleri için Türkiye'ye iade edilmeleri yönündeki adalet  kurumlarının müteaddit taleplerine bugüne kadar olumlu yanıt verilmemiş olması  kabul edilemez."
 
"FETÖ terör örgütüne ve elebaşı Gülen'e karşı ABD makamlarının  harekete geçmemesi Türkiye ve ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz  etkilemektedir." değerlendirmesinde bulunulan açıklamada şu görüşlere yer  verildi: "Bunun Türk toplumunda yol açtığı büyük tepkiyi, Türkiye Büyük Millet  Meclisinde grubu bulunan dört parti olarak paylaşmaktayız. Türkiye Büyük Millet  Meclisi, Türk milletinin demokrasiye, temel insan haklarına ve özgürlüklere  yönelik sarsılmaz inancına sahip çıkmaya devam edecektir. Meclisimizde bulunan  dört parti grubunun, evrensel değerler temelinde FETÖ'ye karşı ortak tavrının,  başta ABD olmak üzere tüm dost ve ortaklarımız tarafından dikkate alınmasını  bekliyor, Fetullah Gülen ve FETÖ mensuplarının Türkiye'ye en yakın zamanda iade  edilmeleri için gerekli adımların atılması çağrısında bulunuyoruz."
 
  
 
 
 

ETİKETLER