Donald Trump’a inat

18 Temmuz 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 18 07 2018 - 2:30

ABD Başkanı Trump, dünyayı bir ticaret savaşına sürüklerken, AB ile Japonya arasında korumacı politikalara karşı en büyük ticaret anlaşması imzalandı


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Tokyo’da gerçekleştirilen AB-Japonya Zirvesi kapsamında Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Stratejik Ortaklık Anlaşması’nı dün imzaladı. Programda konuşan AB Konseyi Başkanı Tusk, AB ve Japonya’nın coğrafi olarak uzak olmasına rağmen ekonomik ve siyasi ilişkilerin çok güçlü olduğunu söyledi.

Anlaşmalarla ortaklığın yeni bir seviyeye çıkarıldığını belirten Tusk, “Bu, şimdiye kadar yapılan en büyük ikili ticari anlaşma” dedi.

Adil ve örnek davranış

Tusk, küresel ekonomik sistemin sorgulandığı dönemde böyle bir ticari anlaşma yapılmasının korumacı ekonomi politikaları karşıtı net bir mesaj olduğunu  vurguladı.

Anlaşmayla, adil ve serbest ticarette örnek davranış sergilediklerini  anlatan Juncker, “Ticaret, gümrük ve bariyerlerle değil değer ve ilkelerle  ilgilidir” ifadesini kullandı. Anlaşmaların yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve Japonya, yasama organının onayının alınması gerekiyor. Onayların ardından anlaşmanın   2019’da başlaması bekleniyor.

VERGİ İNDİRİMİYLE İHALE YOLU AÇILDI

İmzalanan ticaret anlaşmasıyla, karşılıklı olarak şirketlerinin ödedikleri gümrük vergilerinin büyük bölümü ortadan kalkacak. Taraflar, birbirlerinin ‘Coğrafi işaretine’ sahip ürünlerini koruma altına alacak. Tarım, finansal hizmetler, elektronik ticaret, iletişim ve ulaştırma alanlarındaki şirketlerin karşılıklı olarak pazarlara erişimi genişleyecek. Şirketlerin karşılıklı olarak kamu ihalelerine katılımı sağlanacak. Hassas olarak tabir edilen otomotiv sektöründe piyasalar kademeli bir süreç içerisinde açılacak. Geçen hafta Japonya’nın bazı bölgelerini etkisi altına alan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Brüksel’de düzenlenmesi planlanan AB-Japonya Zirvesi ertelenmişti.

YERSİZ TAARRUZ

ABD’nin Türkiye dahil bazı ülkelerin misilleme olarak yaptığı tarife değişikliklerini Dünya Ticaret Örgütü’ne taşıması üzerine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklama yaptı. Pekcan, “Türkiye ABD ile uzun bir geçmişi olan, karşılıklı fayda sağlayan ticaret ilişkilerini korumak ve geliştirmek istemektedir. Ancak bu yersiz taarruz karşısında sanayicimizi ve çalışanlarımızı korumak için eşdeğerde bir adım attık. Bu yapıcı bir ortam değil. Ancak ortaya çıkan gerçeklik budur” dedi. ABD, önceki gün Avrupa Birliği, Çin, Kanada, Meksika ve Türkiye’ye getirilen çelik ve alüminyum vergilerine misilleme yaptıkları için Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açmıştı.

ETİKETLER