Dolmuşa Türk bayrağı cezası

20 Kasım 2009 Cuma - 22:39 | Son Güncelleme : 20 11 2009 - 22:39

'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' yazısı ve Türk bayrağına ceza Uşak'ı karıştırdı...


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak İl Başkanı Dr. Metin Deniz Savaş, 10 Kasım'da, şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan 15 minibüse arka camlarındaki “Ne Mutlu Türk'üm Diyene” yazısı ve Türk bayrakları nedeniyle trafik polisleri tarafından 61'er TL para cezası kesilmesine, basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Radikal Gazetesi'nden yer alan habere göre; Ata'nın sözünden ve Türk bayrağından kimin, ne için rahatsız olduğunu anlayamadığını belirten Savaş, “Polis, araçlardaki Allah, Bismillah gibi yazıları da sökecek mi merak ediyorum” dedi.

Hükümetin son iki aydır ayaküstü üniter devlet yapısının parçalanması ve Cumhuriyet ilkelerinin yok edilmesi için şapkadan tavşan çıkarır gibi açılımlar yaptığını öne süren Savaş, “İlkokul sıralarından itibaren andımızı okuyup, ‘Ne Mutlu Türk'üm Diyene’ sözünü tekrarlarız. Hepimiz, bu sözle büyüdük. Ne yazık ki bugünlerde parlayan yıldız, ‘Kürtçülük ve bölücülük’ oldu. Bu kavramlar, son günlerde Uşak'ta da kendini göstermeye başladı. Uşak'ta şehiriçi minibüsçülük yapan 15 arkadaşımız bize başvurarak, ‘Ne Mutlu Türk'üm Diyene’ yazısı ve Türk bayraklarının izinsiz yapıştırıldığı gerekçesiyle 61'er TL para cezasına çarptırıldıklarını söyledi” dedi.

Cezaları kesen polislere emri kimin verdiğini merak ettiklerini belirten Savaş, “Trafikte binlerce yazılı araç varken, neden sadece ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı ve Türk bayrakları söktürülmek istenerek ceza yazıldı. Türk toplumu araçlara yazı yazmayı yıllardır gelenek haline getirmiştir. ‘Babam sağ olsun. O şimdi asker’ gibi binlerce yazı, araçlarda mevcut. Polis, araçlardaki Allah, Bismillah gibi yazıları da sökecek mi merak ediyorum” diye konuştu. Savaş, Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'a denk getirilen TBMM'deki ‘Kürt açılımı’ ile birçok Cumhuriyet karşıtı uygulmanın da başladığını iddia etti.

Savaş, araçlarındaki “Ne Mutlu Türk'üm Diyene” yazılarını sökmeyenlere ikinci cezaların yazılarak Cumhuriyet'in değerlerini yok etme konusundaki kararlılığın ortaya konduğunu savunarak, şunları söyledi:

“Partimizin il binasına ‘Ne Mutlu Türk'üm Diyene’ yazısı asarak, kampanya başlattık. Gelsinler, buradan da indirsinler. Yazıları, araçlardan binalardan silebilirler ama gönüllerden asla. Bunu yapanların takipçisi olacağız. Belli bir noktadan sonra sabrımızı zorlamasınlar.”

-UYGULAMALAR KANUN ÇERÇEVESİNDE İDDİASI-

Cezalarla ilgili eleştirilerin anlamsız olduğunu belirten İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin, uygulamanın sadece Uşak'ta değil yurt genelinde yapıldığını ve kanunlar çerçevesinde olduğunu söyledi. Şerefli Türk polisinin uğruna şehit olduğu bayraktan ve Ulu Önder Atatürk'ün veciz sözünden rahatsızlık duymasının düşünülemeyeceğini ifade eden Şahin, “Şehiriçi minibüslerinin arka camlarında yazılar ve bayraklar, yasa gereği minibüsçüler uyarıldıktan sonra söküldü.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 26/2 maddesinde, araçlarda izin almaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılmasının yasak olduğu açıkça belirtilmiştir. Yine aynı yasada, ‘Bu suçu işleyen sürücülere 61 TL, araç sahibi farklı ise sürücü ve araç sahibine ayrı ayrı 61'er TL para cezası uygulanır’ hükmü de yer almaktadır. Dikiz aynasından bakıldığında arkadaki araçların görünmesini engelleyen yazı, sembol, resim, bayrak, flama gibi işaretler yasa gereği sökülmek zorunda” dedi.

ETİKETLER

0