Dolar sakin başladı

09 Kasım 2017 Perşembe - 8:44 | Son Güncelleme : 09 11 2017 - 8:44

Dolar dün gün içinde 3.90 üzerini test ettikten sonra kapanışa yakın 3.88 liraya inmiş akşam saatlerinde de aşağı grafiğini sürdürerek 3.86 altını görmüştü. ABD'den gelecek haberler öncesinde dolar güne yatay bir seyirle 3.8690 ile başladı


Dolar dün gün içinde 3.90 üzerini test ettikten sonra kapanışa yakın 3.88 liraya inmiş akşam saatlerinde de aşağı grafiğini sürdürerek 3.86 altını gördü.
 
Piyasaların bugünkü odak noktası Türkiye-ABD ilişkileri olmaya devam edecek. Özellikle de Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yapacağı görüşmeden gelecek haberler bekleniyor.
 
Her ne kadar vizeler konusunda sınırlı bir yumuşama yaşansa da piyasalar gözü ikili ilişkilerin önümüzdeki dönemde iyileşme gösterip gösteremeyeceğinde.
 
Dolar sabah 08:00'da 3.8690 TL'den el değiştiriyor.
 
HAREKET KORKU KAYNAKLI
 
Merkez Bankası'nın hafta başında aldığı önlemleri hatırlatan Perform Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçınkaya bu önlemlerin çok geçici etkiler yarattığını belirtti. Yalçınkaya "Kur bu önlemlerle 3.82'ye düşüp şimdi 3.90'a çıktı. Daha kalıcı etki edecek ne var diye bakarsak karşımıza faiz artırımı çıkıyor" dedi.
 
Şu anli hareketin 'korku' kaynaklı olduğunu belirten Yalçınkaya politik haberlerin etkisinin ekonomik değerlendirmeleri gölgede bıraktığını kaydetti.
 
Türkiye piyasalarında yüksek tedirginlik olduğunu belirten Yalçınkaya "Hükümetin %5 büyüme, % 5 enflasyon ve % 5 cari açık/milli hasıla hedefleri vardı. Büyümede daha yüksek performans var, cari açık/GSYH %5 civarı. İşi bozan enflasyon. %11.9'luk enflasyonla karşı karşıyayız. Kurdaki geçişkenliği hesaba henüz katmadık. Mevcut seviyelerde kalması durumunda onun enflasyonda etkisi olacak. Emtianın yaratacağı etki faizler üzerinde baskı yaratıyor. Bu baskıyı görece giderebilmenin yolu belki MB'nin faiz artırım hareketiyle piyasaya mesaj vermesi. Bu, MB'nin bundan sonraki yönünü ortaya koyacağı açıklamayla birlikte gelirse o zaman etki edebilir" dedi.

ETİKETLER