Doktorları hastanenin yüzde 50 ortağı oldu

26 Ekim 2014 Pazar - 0:00 | Son Güncelleme : 26 10 2014 - 0:00

25 yıldır hizmet veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Hastanesi Academic Hospital’ın yüzde 50’si doktorlarınca satın alındı. Yönetim Kurulu Başkanı ise Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr Zehra Neşe Kavak oldu.


Uluslararası Albert Einstein Akademisi’nin yönetim kurulu üyesi. TİKAD (Türk İş Kadınları Derneği) Başkan yardımcısı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı, Dünya Bilim ve Sanat Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Perinatoloji Akademisi Üyesi, Fetus As A Patient Society Yönetim Kurulu Üyesi... Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak’ın saymakla bitmeyecek ünvanlarından bir kaçı. Türkiye devletinin zirvesinden, sosyeteye, sanatçılardan, halkın ekonomik durumu en düşük kesimine kadar pek çok kişinin doktoru olan, sevilen, güzelliği ve mütevazılığıyla bilinen ve hastalarının yüzde 90’ının kız bebeklerine onun adını verdiği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak çalışmalarına son hız devam ediyor...

Bir çok ülkede yaptığı bilimsel konuşmalarla bilim dünyasının ilgisini Türkiye4ye çeken ve son olarak Academic Hospital’in Yönetin Kurulu Başkanı olmasının ardındn Kavak ile iş ve özel hayatından konuştuk. Kavak, “Geçtiğimiz günlerde Meksika’ya gittim burada 2 bin 500 doktorun olduğu kongrede oturum başkanlığı ve 2 konuşma yaptım. Kasım ayında da 3 günlüğüne Buenos Aires’e gideceğim. Uluslararası Perinatoloji Akademisi’nin yıllık toplantısına katılacağım. Dünyanın çeşitli ülkelerine gidip bilimsel anlamda görüşler veriyorum. Hem kendimi sürekli geliştiriyorum hem de ülke insanlarına faydalı olduğumu düşündükçe mutlu oluyorum. Günde en az 13 saat çalışıyorum ve bu saatin zaman zaman bana yetmediğini düşünüyorum. Mesleğimde 30’lu yılların içindeyim. Daha ülkem ve ülkem insanı için yapacağım çok iş var” diyerek şunları ekliyor: “Şu sıralarda ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı Academic Hospital’da yeni bir oluşuma girdik. 25 yıldır her branşta hizmet veren hastanemizin yüzde 50‘sini hastanede çalışan, benim de içlerinde olduğum Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin olduğu bir grup doktor satın aldık. Yan tarafta var olan eski Üsküdar Adliye’sinin taşınmasıyla yan binayı da alarak büyüyeceğiz. İki binayı birleştirerek hem yatak kapasitemizi hem de servis ağımızı genişleteceğiz.

Hızlı karar alan, sabırlı bir hekim

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak için öğrencilerinin sosyal medyada, yazdıkları da doktor hakkında ipuçları veriyor. Bilgi-donanım, beceri, ölçülü cesaret, hızlı karar alma, sabır, iyi insan ilişkileri, bitmek bilmeyen takat, okur-yazarlık becerileri, halkın düzeyine inebilme, asalet, cemiyette dikkatleri üzerine çekme, aile sevgisi, iktisatlı olma, liderlik, vesaire... iyi bir hekim ve ulusal-uluslararası bir celebrity akademisyen olmanın tüm hünerlerini bir beden ve ruhta toplayabilmiştir. “toplayabilen ender kişilerdendir” demiyorum, bu haliyle biriciktir. Hekim-akademisyen olmaktan öte, yaptığı işle-işlerle, haliyle-tavrıyla bizzat bir “eser”dir.

Gebelik Akademisi üyesi tek Türk

2007 Ekim ayında Kadın Doğum alanında en saygın kuruluşlardan “International Academy of Perinatal Medicinena (Dünya Perinatoloji (Gebelik Bilimi) Akademisi’ne) üye seçildi. Bu göreve getirilen ilk ve tek Türk doktordur. Ayrıca “Fetus as a Patient Society” Yönetim Kurulu Üyesi.

Zehra Neşe Kavak’tan kadınlara öneriler

Hapları bırakan hemen hamile kalmamalı
Gebelik planlayan bir kadının vücudunda nelerin eksik olduğuna baktırması lazım. Kızamıkçık aşısının mutlaka yapılması gerekiyor. Eğer kadının kızamıkçığa karşı bağışıklığı yoksa bu aşının gebelikten önce planlanması gerek. Genel sağlık açısından problem yoksa ve doğum kontrol hapı kullanıyorsa kadının hemen hamile kalmasını önermiyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki, doğum kontrol hapını çok uzun süre kullanıp bıraktığınız zaman ilk iki ay içinde hamile kalırsanız düşük olma ihtimali ve bebekte kromozal problem olma ihtimali yüksek. Hapı bıraktıktan iki ay sonra hamile kalmalı. Aksi takdirde bebek anne karnında ölüyor ya da tutunamayıp düşüyor.”

“Önce kadınlar ve çocuklar düşünülmeli”

Kavak, son yıllarda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaların sonucunda anne ölüm oranlarının, yüzbinde yüzlerden, yüzbinde yirmisekizlere indirilmiş olduğunu belirtti. Kavak “Hatta çok saygın bir Amerika’lı doktor arkadaşımız, dergileri için Türkiye’den çok fazla sayıda yayın aldıklarını ve bunları yayınlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi” dedi.

Gebelikten önce folik asit

Prof. Dr. Kavak’a göre; hamile kalmayı planlayanların rutin tahlillerin dışında folik asit kullanması gerekiyor. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, düzenli kullanım sonucunda bebeklerde oluşabilecek nöral tüp defekti denen yani sinir sisteminde açıklık olması, hidrosefali gibi sorunlar yüzde 80 önlenebiliyor. Hamilelikten önce folik asit günde 400 mg hamile kaldıktan sonra da ilk üç ayda da yine bu kullanıma devam etmek lazım.

Obezlik polikistik over sendromunu artırıyor

Kadınlarda yeni kuşakta adet düzensizlikleri ve polikistik over sendromu arttı. Bu sorun adet düzensizliklerinin en önemli nedeni. Nedeni açıklayacak çok teori olsa da insülin direnci çok önemli bir etken. Kilo ve beslenme de kısır döngünün bir parçası. Vücutta yağ dokusu artıkça adet düzensizliği artıyor.

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep