Doktor ve tekstilci iki arkadaş "cayrokopter" üretti

08 Ekim 2018 Pazartesi - 12:04 | Son Güncelleme : 08 10 2018 - 12:50

Kayseri'de yaşayan doktor ve tekstilci 2 arkadaş, hobi olarak ilgilenmeye başladıkları hava araçlarından esinlenerek, 100 kilometre hız yapabilme ve güvenli bir şekilde 1,5 saat havada kalabilme özelliğine sahip 2 cayrokopter üretti.Doktor Levent Ceyhan ve tekstilci Hacı Ceylan, ürettikleri cayrokopter ile Kayseri semalarında uçuş gerçekleştiriyor.


Kayseri'de yaşayan doktor ve  tekstilci iki arkadaş, hobi olarak ilgilenmeye başladıkları hava araçlarından  esinlenerek 2 cayrokopter (döner kanatlı ve pervaneli hava taşıtı) üretmeyi  başardı. 
 
Hobi olarak model uçak ile helikopter yapıp uçuran Çocuk Genel Cerrahi  Uzmanı Dr. Levent Ceyhan ve tekstilci Hacı Ceylan, kendi mesleklerinin dışında bu  alanda kendilerini geliştirmeye ve farklı hava araçlarını üretmeye karar verdi.
 
Uzun zaman arayış içerisinde olan 2 arkadaş, internetten tesadüfen  gördükleri cayrokopteri yapabileceklerini düşünerek, imalatta kendilerine lazım  olabilecek makine ile malzemeleri satın alıp işe başladı.
 
Yaklaşık 10 yıldır insansız hava araçlarıyla uğraşan Ceyhan ve Ceylan,  2 yıl süren çalışmaların ardından  üretimde kendilerine gerekli olabilecek tüm  malzemeleri toparladıktan sonra yurt dışından temin ettikleri motor ile  cayrokopterleri üretti.
 
Ceyhan ve Ceylan'ın tamamen kendi emekleriyle üretimini yaptıkları 2  cayrokopter, 100 kilometre hız yapabilme ve güvenli şekilde 1,5 saat havada  kalabilme özelliğine sahip.
 
AA muhabirine açıklamada bulunan Ceyhan, uzun süren üretim aşamasının  ardından gerekli test uçuşlarını yaptıklarını belirtti.
 
 
Yaklaşık 10 yıldır bu hava aracı üzerinde çalışma yaptıklarını anlatan  Ceyhan, "Kendimize güvendik. Alet, edevat ve teçhizatlarımızı aldıktan sonra bir  atölye kurduk. Çalışmalarımıza başladık. Tabi bu bir seferde olmadı denemelerle  ve elde edilen verilerle araç şekillendi. Böylece aracımız son halini aldı. Şu  anda aracımızın tasarımından üretimine kadar her şeyi kendimiz yapıp ortaya  koyabiliyoruz. 2 yıl çalıştıktan sonra bu hava aracımızı ürettik. Yaklaşık 7  yıldır da ufak tefek test uçuşlarıyla devam ediyoruz. Şu an aktif olarak uçabilen  Türkiye'deki tek hava aracıdır." diye konuştu.
 
"Böyle bir hava aracının ülkemize kazandırılmasını istiyoruz"
 
Yerli üretimin önemli olduğunu vurgulayan Ceyhan, şöyle devam etti:
 
"Bizim esas amacımız devletimizin şu an içerisinde bulunduğu yerli  üretim hedeflerine katkı sağlamak. Bu hava aracımızı tamamen yerli olarak zaten  ürettik ama tek eksiğimiz motor ve malzemeleri, bunları zor da olsa yurt dışından  temin etmek zorundayız. Onun dışında bütün parçaların hepsi kendi imalatımız. Bu  şekilde üretilen bir hava aracı hem sivil hem de askeri alanda ihtiyaç duyulan  her koşulda kullanılabilecek hava aracıdır. Biz de bu şekilde faydalanılmasını  istiyoruz. Buna istenirse silah takılabilir, insansız uçurulabilir, gözlem, keşif  ve arama kurtarma yapılabilir, kıyı emniyetinde, orman yangınları denetiminde  kullanılabilir. Böyle bir hava aracının ülkemize kazandırılmasını istiyoruz.  Devlet büyüklerimizin bize destek vermesini istiyoruz. Şu an 2 hava aracımız  hazır bir şekilde hangarda bekliyor. Gelip görsünler ve incelesinler."
 
"Bu araç kendi eserimiz"
 
Ceyhan, cayrokopter kullanırken kendini güvende hissettiğini  anlatarak, "Testlerini tamamlayıp, tepeden tırnağa aracın her şeyini kendim  yaptığım için çok güvenli olduğunu biliyorum. Bu araç kendi eserimiz. Yılların  vermiş olduğu emeğin sonucu. Bu çaba sonucu üzerine binip uçmak güzel bir his  uyandırıyor. Çok mutlu oluyoruz." dedi.
 
Tekstilci Hacı Ceylan da yaklaşık 15 yıldır insansız hava araçlarıyla  hobi olarak ilgilendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Malzemeler yüzde 100 yerli üretim. Üstteki pale kadar kendimiz  yaptık. Yaptığımız palin 400 saatlik uçuş süresi var. Hiçbir sıkıntısı problemi  yok. En aktif şekilde ve Türkiye'de ilk defa 400 saat uçabilen ilk cayrokopter  budur. Biz bu hava aracını Milli Savunma Bakanlığına da sunmayı düşünüyoruz. Bu  hava aracını insanlı, insansız ve silahlı, silahsız olarak üretme hedefimiz var.  Motoru hariç bütün üretimini yerli olarak yapıyoruz. Tabi motor üreten firmalar  var onlarda bize destek olabilir. Bunu yüzde 100 yerli yapabiliriz. Bunun  pervanesinden bütün parçalarının işlenmesine kadar her şeyini biz burada kendimiz  yapıyoruz. Hangarda üretime devam ediyoruz."
 
Ceylan, ürettikleri hava aracının çok pahalı olmadığını belirterek,  "Yurt dışından alınsa 50 bin avro, ayrıca gümrük ve nakil gibi masrafları var.  Bizim ürettiğimiz ise 150 bin liraya mal oluyor." ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER