Doktor Öz'den kalp sağlığı için tavsiye!

AA |  08 Nisan 2019 Pazartesi - 15:37 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 15:37

Dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, güçlü ve yakın aile bağlarının stresi azalttığını ve kalp sağlına iyi geldiğini belirtti.


Mehmet Öz, AA muhabirine sağlıklı bir kalbe sahip olmak ve kalp  hastalıklarından korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı.
 
  
Kalp sağlında tüketilen gıdaların büyük etkisi olduğunu  söyleyen ve şeker tüketiminin zararlarından bahseden Öz, ''Şeker yediğimiz zaman  kilo alıyoruz. Kilonun birçok zararı var ama en büyük zarar karaciğer üzerinde.''  dedi.
 
Karaciğerde şeker biriktiğinde yağa dönüştüğünü ve hasta bir  karaciğerin kolesterole karşı savunma yapamadığını söyleyen Öz, bu durumda  kolesterolün cinsinin değiştiğini ve kötü denilen kolesterol miktarının arttığını  kaydetti.
 
Öz, yüksek kolesterolün kalbe etkisini şöyle anlattı:
 
''Kötü kolesterol ile kalpteki damarlarda bir yara oluştuğu zaman  tamir etmek zor oluyor. Bu hem erkekler de hem kadınlarda büyük bir sıkıntı.  Kalbin içinde üç büyük ana arter var, bu arterleri bir duvar gibi kabul et, duvar  delindiği zaman, delen sebepler yüksek tansiyon, şeker hastalığı. Şeker hastalığı  cam parçalar gibi o duvarı yırtıyor. Duvarın içinde bir delik oluştuktan sonra  tamir etmemiz gerekiyor. Kullanılan madde ise kolesterol. Kolesterolün bir iyisi  bir de kötüsü var. İyi kolesterol olduğu zaman çok güzel, muhteşem tamir edilmiş  bir duvara dönüşüyor ama kötü kolesterol bulunduğu zaman o yaralar arteri yavaş  yavaş tıkamaya başlıyor, üzerinde kolesterol birikiyor. Zamanla tamamen o borunun  ortası kapandıktan sonra kalp yetmezliğinden, kalp krizinden hastaları  kaybediyoruz.''
 
Kalp hastalığına neden olan faktörleri ise şeker hastalığı, yüksek  kolesterol ve yüksek tansiyon olarak sıralayan Öz, şunları kaydetti:
 
 "Tansiyon yüksekse arterin içinde delik yapıyor. Kötü kolesterol  miktarı fazlaysa, vücut arterleri tamir edemiyor. Normalde genç bir insan,  arterde bir delik olsa da olmasa da tamir eder ama kolesterol cinsi değiştikten  sonra tamirat şekilleri değişiyor.''
 
Akdeniz mutfağı son derece sağlıklı
 
Akdeniz mutfağının son derece sağlıklı olduğunu söyleyen Öz, katkı  maddesi bulunan gıdaların vücutta kötü kimyasal maddeler oluşturduğunu ve bunun  da kalp hastalıklarını artırdığını anlattı.
 
Öz, ''Akdeniz mutfağı inanılmaz sağlıklı. Niye? Çünkü taze sebze ve  meyveler bulunuyor. Zeytinyağı zaten Türkiye'den çıkmış bir madde ve kalitesi çok  yüksek, sahte değil. Yenilebilecek gıdalar var Türkiye'mizde. Bizim yediğimiz  gıdalar çok sağlıklı. Daha çok yeni çıkan yemekler beni korkutuyor çünkü tüketim  miktarını artırmak için daha fazla şeker ya da tuz ekleniyor. Lezzeti değişiyor  belki daha lezzetli bulabilirsiniz ama sağlıklı değil bunlar.'' dedi.
 
Kalp hastalıklarında genetiğin de etkili olduğunu belirten Öz,  "Türklerde maalesef bir sıkıntı var, bizde... Kalp sağlığı konusunda genetik  olarak kuvvetli bir ülke değiliz. Yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon  yüzünden kalp krizi oranları artmaya başladı.'' diye konuştu.
 
Kalp sağlığı için güçlü aile bağları kurun
 
Stres faktörüne de değinen Öz, aile bağlarının kalp sağlığı üzerindeki  olumlu etkilerine dikkati çekti.
 
Batı'da aile bağları çok güçlü olmadığı için insanların daha stresli  olduğuna işaret eden Öz, ''Etrafınızdaki insanları yakın tutabilirseniz,  özellikle de ailede sevdiğiniz insanlarla her zaman temas halinde olduğunuz bir  hayat kurmak sizi koruyabilir ama o eksikse stres artmaya başlıyor. Yüksek stres  ortaya çıkınca kalbin üzerinde çok büyük etkileri oluyor. Hatta çok üzüntü varsa  kalp yetmezliği bile ortaya çıkabiliyor. Yeni keşfedilmiş bir sıkıntı bu ama çok  görüyoruz. Kalp sağlığı için güçlü aile bağlantıları inanılmaz önemli. İnsanlar  arasındaki bağ çok mühim. Strese karşı bir müdafaa ama aynı zamanda hayatta bir  gaye veriyor bize. Hayatta maksat varsa o zaman kalp atışlarına da kesinlikle bir  maksat vermiş oluyoruz.'' ifadelerini kullandı.
 
Neler tüketmeliyiz?
 
 Öz, sağlıklı kalp için neler tüketilmesi gerektiğini şöyle sıraladı:
 
 ''Sağlıklı kalp için şunlar lazım; tam buğday, gıdaları topraktan  çıktığı gibi yemek o kadar sağlıklı ki. Meyveler, sebzeler, fındıklarımız,  fıstıklarımız hepsi sağlıklı kalp için. Zeytinyağı tabii en mühim olanı.''
 
Nelerden uzak durulmalı?
 
Öz, işlenmiş gıdalar ve yemekler, katkı maddesi bulunan gıdalar çok  fazla et tüketimi ve özellikle kızartılmış yemeklerden uzak durulması gerektiğini  söyleyerek tat hücrelerine dokunan ancak sağlıksız olan, özellikle şekerli  sodalar, meşrubatlardan da kaçınılması gerektiğini ifade etti.
 
Dr. Öz,  ''İçinde şeker olunca tadını almıyorsun bile meşrubatın. Aynı  zamanda şekerin karaciğere büyük bir etkisi var. Karaciğeriniz hastaysa katiyetle  kanda bulunan kolesterol miktarını dengeleyemezsiniz.'' dedi.
 
 "Koşmak şart değil, yürüyün"
 
Kalp hastalıklardan korunmak için egzersizin önemine işaret eden Öz,  şu tavsiyede bulundu:
 
 ''Koşmak şart değil yürünebilir, her gün yarım saat hareket iyi olur.  Dünyada en mühim olan spor yürümek. Niye? Kendini incitmiyorsun. Her gün  yapabilirsin, gençken yapabilirsin, yaşlıyken yapabilirsin. Dünyayı gezdiğimiz  zaman en uzun yaşayan insanların hayatlarına baktığımız zaman hep yürüyorlar.  Ayrıca haftada 30 dakika biraz ağırlık kaldırsak iyi olur. Kendi vücut  ağırlığımız bile yeterli olur. Yoga olabilir. Kendi vücudunu taşıyamazsan o zaman  zamanla düştüğünüzde bir daha kalkamayacaksınız.''
 

ETİKETLER