Doktor Kıyamet’ten dolar/TL tahmini: 3.10

18 Mayıs 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 18 05 2017 - 2:30

‘Doktor Kıyamet’ olarak bilinen yatırımcı Marc Faber, Türk Lirası’nın güçleneceğini öngördü. Faber, dolar/TL’nin 3.10 seviyesine ineceğini söyledi.


Doktor Kıyamet olarak anılan yatırımcı Marc Faber, Türk Lirası’nın güçleneceğini öngördü. Ünlü yatırımcı, Türk Lirası’nın güçleneceğini ve dolar/TL’nin 3.10 seviyesine geleceğini söyledi. Bloomberg’e konuşan Faber, TL tahvil ağırlığını artmayı düşünmediğini de belirtti. Faber, Türkiye’deki banka ve şirketlerin tahvillerine sahip olduğunu, bununla birlikte portföyündeki TL bazlı tahvil miktarını şu aşamada artırmayı düşünmediğini açıkladı. Hisse senetleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Faber, “Merkez bankalarının bastığı paralar ABD hisse senetlerine, tahvillerine, dolara ve gayrimenkullerine girdi. Bu durumun tersine dönmesini bekliyorum” diye konuştu.
Petrol fiyatlarının Ortadoğu’daki siyasi duruma bağlı olacağına dikkat çeken Faber, uzun zamandır fiyatlarla ilgili beklentisinin 40-60 dolar arasında olduğunu söyledi.
Faber, altın ve diğer metallerin durumu ile ilgili olarak da yorum yaptı. Merkez bankalarının bastıkları paranın şu ana kadar Apple, Amazon, Google, Tesla ve benzeri hisselere ve Bitcoin gibi sanal kurlara gittiğini belirten Faber, henüz değerli metallere bir giriş olmadığını, bu enstrümanlarda kırılma yaşanınca altın ve diğer değerli metallerin parlamasını beklediğini söyledi.