Doğru rengi seçin hayatınız değişsin

18 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 18 03 2018 - 2:30

Kendi renginizin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bireysel stil ve renk şifresi danışmanlığı yapan Zeynep Tarhan Muslu’dan renk analizinin şifrelerini verdi.


Profesyonel anlamda kendi renginizin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bireysel stil ve renk şifresi danışmanlığı yapan Zeynep Tarhan Muslu renk eğitimleri vererek kadınların hayatına renk katarak doğur imaj yönetimini ve gardırop düzenini sağlıyor. Zeynep hanım renklerin şifrelerini de şöyle anlatıyor, “Renk şifresi toplumun her kesimi tarafından ‘ulaşılabilir lüks’ olarak tanımladığımız bir renk hizmeti. Kalabalık tüketim toplumu içerisinde renk seçimleri aslında en temel dayanağımız. Birçok kararımızı aslında kişisel renk seçimlerimiz ile veriyoruz ama çoğunlukla farkında olmuyoruz. Renklerle ilgili iç sesimizi dinlemeyi modern dünyada tamamen unutmuş durumdayız. Moda ya da trendleri takip etsin ya da etmesin herkesin bir renk farkındalığı geliştirmesi çok önemli. Biz bu renk farkındalığını, kişisel renk eğitimiyle beraber geliştiriyoruz. Herkes her rengi giyebilir ama her tonunu giyemez, ton ayarı bilgisinin kişisel imaj ve algı yönetiminde ciddi faydaları var.’’. 

3 saniyede çarpıcı bir imaj

Doğru renk şifresi ile hayatımızdaki birçok şeyi de değiştirebilmenin mümkün olduğunu belirten Muslu, ‘‘Bence en çok fayda sağladığımız nokta, çok düşük bütçelerle gardrop oluşturulabilmesi. Kişi renk seansı sayesinde bir kez ayırdığı bütçe ile hayatı boyunca nokta atışı yaparak alışveriş yapmayı garanti ediyor. Diğer çok önemli etkisi ise verilen imaj ile ilgili. Doğru renk şifresini giyen kişiler yeni ortamlara girdiklerinde, el sıkışmadan hatta henüz konuşmadan, ilk 3 saniye içerisinde çarpıcı ve akılda kalıcı bir imaj oluşturuyor. Bu özellikle, iş görüşmeleri, ilk buluşmalar, ekran önü için oldukça önemli. Tüm bunların yanı sıra, renk şifresine uygun giyinen kişiler açık ara farkla makyajsız halde genç, dinamik ve sağlıklı bir görünüm elde ediyor. Renklerin yarattığı küçük göz oyunlarıyla makyajsız bile etkileyici ve genç görünmek mümkün. Renk şifresi tamamen kişiye özeldir, tek yumurta ikizlerinin bile renk özellikleri birbirinden farklı olabilir.’’ diyor.

18 farklı renk grubunun farklı tonları var

Renk grupları kendi içerisinde baskın renk özelliklerine göre bölümleniyor. Kapsamlı bir çalışma neticesinde 18 renk grubuna ulaşıyoruz. 18 grubun renk tonları birbirinden farklı olduğu gibi, imajları ve stilleri de bambaşka. Renk ton ayarı çok ince farklarla belirleniyor. Dolayısıyla aile ya da ırk burada belirleyici değil. Tek yumurta ikizleri bile çoğunlukla farklı renk grubundan çıkıyor.

Alışverişte nokta atışı

Renk şifresinin renk ile ilgili seçim yapılan her alanda kullanılabildiğini söyleyen Muslu, bunun özellikle tekstil, kozmetik, mimari ve iç mimari alanlarında hem tüketiciyi hem de üreticiyi ilgilendiren bir konu olduğunu şöyle anlatıyor, ‘‘Kişisel Renk Şifresi’ni bilen tüketici odaklı ve çok az para harcayarak alışveriş yapar. Dünyadaki tüm tonlar arasından sadece size yakışanları ve bu tonları hangi oranda ne yoğunlukta eşleştireceğinizi öğreniyorsunuz. Alışverişinizi doğal olarak nokta atışı yapıyorsunuz. Kısa zamanda, düşük bütçeyle etkili bir görünüm yakalıyorsunuz. Bu tüketiciler için hayat boyu kullanabildikleri değerli bir bilgi. Renk şifresini uygulayan tüketici ürününü sezon içerisinde seriler elinde yığılmadan satabiliyor.’’


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Performansınızı artırmanın 10 yolu
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Uzak ve yakını görme sorunu aynı anda tedavi ediliyor
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
Dünyayı gezin trendleri takip edin asla vazgeçmeyin
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
Yeşilçay klişe, Müjde Uzman şahane
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Peru mutfağı dünyayı fethetti
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
MTV’nin en şıkları kırmızı halıdan geçti
Berna Laçin Berna Laçin
3 milyondan fazla genç için heyecanlı günler
Füsun Saka Füsun Saka
Diyetisyenlerin asla yemedikleri gıdalar
Cem Ceminay Cem Ceminay
Survivor adası diye başladılar aşk adasına çevirdiler
Teoman Hünal Teoman Hünal
Aşçıların anavatanı Bolu
Süha Derbent Süha Derbent
Siena’da Orta Çağ’a yolculuk
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Moda köye indi
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
Beğenmediğiniz göçmenler...
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep