Doğal güzelliğiniz için gülümseyin!

13 Mayıs 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 13 05 2017 - 2:30

Küçük kusurlar için bıçak altına yatmadan önce hayata biraz daha fazla gülümsemeyi deneyin. Olmuyorsa ameliyat seçeneği her zaman mevcut.


Charlie Chaplin “Gülmek hayatın en güzel eylemidir ve her ne varsa sizi bundan alıkoyan, onları yok edin" demiştir. Daha güzel görünmek için sık sık gülümsememiz gerekiyor, nedeni psikolojik değil, tamamen mekanik. Kolan International Hospital KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, “İnsan içten bir şekilde gülümsediğinde tüm yüz hatları altın orana olabilecek en yakın haline geliyor. Tüm duyguları yansıtan mimikler için farklı oranlar oluşuyor ve mükemmele en yakın göründüğümüz zamanda gülümsemek. Bu sebeple, daha sık ve sıcak gülümseyen insanlar, varolduklarından daha güzel algılanıyorlar” diyor.
 
Leonardo Da Vinci, ömrünü altın oranı bulmaya harcadı
 
Leonardo Da Vinci'nin ömrünü altın oranı bulmaya harcadığını kaydeden Ulusoy, "Louvre müzesine ilk gittiğimde, Mona Lisa’nın sergilendiği özel galeride tabloda ilk dikkatimi çeken şey gizem idi. Gidenler bilir, Louvre dünyadaki resim konusunda açık ara en zengin müzedir ve orada başka pek çok ünlü ressamın başyapıtları da vardı, ama Mona Lisa farklıydı bence, ebat olarak da emsallerinden çok daha küçük bu resmin pek çok insanı neden bu kadar etkilediğini ve ünlü olduğunu çok düşündüm. Portredeki kadına baktığınızda asla tek başına güzel diyemeyiz, ama altın oranlara göre yapıldığından beynimizde bir farkındalık uyandırdığını düşünüyorum” diye konuşuyor.
Tüm yüz estetik cerrahisi ameliyatlarının amacının yüze bakıldığında gözlerden daha belirgin bir bölge olmaması olduğunu ifade eden Ulusoy, “İkinci dikkat çekmesini istediğimiz bölge ise çenedir. Biz burun estetiği ameliyatlarında aslında burunu dikkat çekmeyeceği bir hale getirmeye çalışıyoruz bazen de küçük çene olgularında implantlarla çeneyi biraz daha belirgin hale getirmeye çalışıyoruz. Bende ameliyatlarımda bu ideal oranları uygulamaya çalışıyorum fakat bu her zaman mümkün olmayabiliyor” diyor. 
 
"Simetrik" yüz, genellikle güzel olarak algılanmıyor 
 
Simetrik yüzlerin, yapay ve robot gibi algılanabileceğini ifade eden Ulusoy, şunları söylüyor:
"Yüz güzelliği ile yapılan istatistik çalışmalarda ortaya çıkan bir ilginç noktada “simetrik” yüzlerin genellikle güzel olarak algılanmamasıdır. Başka bir deyişle, çok güzel olarak algılanan yüzlerin, genelde sağ ve sol bölgeleri tam simetrik değildir, ama bu doğallık katıyor. Yüzde belirgin bir kusur varsa bu düzeltilebilir. Ama çok küçük kusurlar için bıçak altına yatmadan önce hayata biraz daha fazla gülümsemeyi deneyelim, olmuyorsa ameliyat olma seçeneği  her zaman elimizde mevcut.”