Diziye dalıp parmaklarını kesti

AA |  14 Mart 2019 Perşembe - 16:01 | Son Güncelleme : 14 03 2019 - 16:01

Evde televizyon izlerken et doğradığı satırı sol eline vurup 2 parmağını kesen Ardahanlı Murat Çelik, Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde doktorlarca yapılan mikro cerrahi operasyon ile bir parmağına kavuştu


Ardahan'da yaşayan 5. sınıf öğrencisi Murat Çelik (12), yaklaşık 1 ay  önce evde yemek yapılması için kemikli etleri et satır ile doğramak istedi.
 
Satırla et doğrarken aynı zamanda televizyonda diziyi de seyreden  Çelik, dalgınlıkla satırı sol eline vurarak 4'üncü ve 5'inci parmaklarını kesip  kopmalarına neden oldu.
 
 Yakınlarının yardımıyla Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Çelik,  ilk müdahale sonrası Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğine sevk edildi.
 
Çelik, burada yapılan tetkik ve inceleme sonrası fakültenin Plastik  Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli Dr. Harun Karaduman ve Ömer Parıldar tarafından  acil ameliyata alınarak mikro cerrahi operasyonu yapıldı.
 
Parmağın bir an önce yerine nakledilmesi için zamanla yarışan  doktorlar, 5 saat süren ameliyat  sonrası Çelik'in hem kopan 4'üncü parmağını  yerine nakletti hem de el bileğinden vekasığından aldıkları dokularla zarar gören  parmaktaki doku defektlerini onardı.
 
 Hastanede son pansumanı yapılan Çelik, sağlığına kavuşarak taburcu  edildi.
 
 "Doku defektlerini aynı ameliyatta onardık"
 
  Klinikte ameliyatı yapan doktorlardan Karaduman, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Çelik'in kendilerine 112 Acil Servis tarafından 4'üncü ve 5'inci  parmaklarının kopması nedeniyle getirildiğini söyledi
 
Durumun acil olması üzerine Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'nda görevli  Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çinal'a danışıp Çelik'i ameliyata aldıklarını anlatan  Karaduman, "Murat Çelik bize getirildiğinde sol el 4'üncü parmağının kopmuş  parçası vardı, 5'inci parmağının kopan parçası ise yoktu. Çelik'in 4'üncü  parmağının orta bölümünde de doku ve damar defekti vardı. Öncelikle hastanın  kemikle tendom onarımlarını yaptık. Daha sonra el bileğinden aldığımız damar ile  damar defektlerini onardık. Böylece parmağın dolaşımını sağladık. Bunların  ardından sinir, tendom ve diğer damar onarımları yapıldı." dedi.
 
Karaduman, ameliyatta kopan parçaları 4'üncü parmağa naklettikten  sonra ek seansa ihtiyaç duymadan, 3'üncü parmağın sırt kısmından aldıkları  dokularla Çelik'in doku defektlerini aynı ameliyatta onardıklarını kaydetti.
 
Kopan parmağın erken iyileşmesi için doku defekti sonrası 3'üncü ve  4'üncü parmağı birbirlerine dikerek 21 gün boyunca beklettiklerini ifade eden  Karaduman, "21 gün sonra dikilmiş dokuyu ayırdık. Murat'ı, son pansumanını yapıp  taburcu ettik ancak fizik tedavisi devam edecek. Murat'ın 4'üncü parmağını  kurtarıldık, 5'inci parmağına ise kopan parçası getirilmediği için güdük onarımı  yaptık." diye konuştu.
 
 "Kopan parçalar suyun içinde olmamalı, buza direkt temas  etmemeli"
 
  
Karaduman, parmak ve benzeri kopma durumlarında kopan parçaların  hastaneye uygun şekilde taşınmasının önemine işaret etti.
 
  
 Genellikle kopan parçaların suyun içinde ya da buza temas etmiş  şekilde kendilerine getirildiğini, bu durumun ise çok yanlış olduğunu vurgulayan  Karaduman, doku kopması vakalarında parçaların ıslak gazlı beze sarılı halde  taşınması gerektiğine dikkati çekti. Karaduman, "Kopan parçalar bize suyun içinde  ya da direkt buza temas etmiş şekilde getirildiğinde nakil imkanı çok zor. Kopan  parçalar ıslak gazlı beze sarılıp ardından çevresine buz konulmalı ancak doku  suya ya da buza direkt temas etmeden taşınmalı." bilgisini aktardı.
 
Karaduman, operasyonun başarılı geçtiğini dile getirerek, Çelik'in  parmaklarının kan dolaşımında herhangi bir sorun bulunmadığını, sonraki  süreçlerde parmağın daha fonksiyonel kullanılması için fizik tedavi gerektiğini  aktardı.
 
Murat Çelik de evde ablası başka işle uğraştığı için et doğrarken  satırla elini kestiğini söyledi.
 
Et doğrarken dizi de izlediğini anlatan Çelik, "Televizyonda dizi  izliyordum, öylece dalmışım. Elim etin altındayken satırı elime vurmamla  parmaklarım koptu. Doktorlar parmaklarımı tutturdu ve hayatımı kurtardı, onlara  çok teşekkür ediyorum. Benim yaşımdakiler kesici aletle bir iş yapmasın, buradan  herkesi uyarıyorum." şeklinde konuştu.
 

ETİKETLER