Diyarbakır'da operasyon genişletildi! 36 köy ve mezrada...

AA |  03 Eylül 2018 Pazartesi - 18:52 | Son Güncelleme : 03 09 2018 - 20:44

Diyarbakır’ın Lice ve Hazro ilçelerine bağlı 6 köyde sabah saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle birlikte başlatılan ve 2 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon genişletildi. Operasyon kapsamına alınan Lice ve Hani ilçelerine bağlı 36 köy ve mezrada daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi.


Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde, terör örgütü  PKK'ya yönelik operasyon kapsamında 15 köy ve bağlı 22 mezrasında sokağa çıkma  yasağı ilan edildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, Lice ve Hani ilçeleri sınırları  içerisindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey  örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen PKK'lı teröristler ve iş  birlikçilerinin etkisiz hale getirilmesi, bölgede teröristler tarafından  kullanılan sığınak, barınak, depo alanları ile uçaksavar mevzilerinin tahrip  edilmesi ve malzemelerinin ele geçirilmesi amacıyla operasyon düzenleneceği  bildirildi.
 
Açıklamada, operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal  güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, İl  İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince, Hani'ye bağlı Kaledibi, Akçayurt,  Topçular, Yukarı Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy köyleri ile Başaklı, Güzelce,  Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal,  Aşağı Turalı, Gürbulak mezraları, Lice'ye bağlı Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy,  Tuzlaköy, Çeper, Daralan, Duruköy köyleri ile Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz,  Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış mezralarında bugün saat  18.00'den itibaren, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği  belirtildi.
 
Söz konusu yasağa uyulmasının, vatandaşların can ve mal güvenliği  yönünden önem taşıdığı ifade edilen açıklamada, yasağın sona ereceği tarihin  ayrıca duyurulacağı kaydedildi.
 
Sabah duyurulan yasaklama kararı 18.00 itibariyle kaldırıldı
 
Öte yandan, Valilikten yapılan açıklamada, İl İdaresi Kanunu'nun  ilgili maddeleri gereğince, Lice'ye bağlı Dolunay, Çavundur, Yalaza, Bağlan ve  Ortaç Köyleri ile Hazro'ya bağlı Çitlibahçe köyünde bugün 06.00'dan itibaren ilan  edilen sokağa çıkma yasağının saat 18.00 itibariyle kaldırıldığı duyuruldu.
 
Açıklamada, vatandaşlara sokağa çıkma yasağına uydukları için teşekkür  edildi.