Diyarbakır annelerinin oturma eylemine katılım sürüyor

AA |  06 Eylül 2019 Cuma - 12:21 | Son Güncelleme : 06 09 2019 - 12:37

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin, HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine katılan aile sayısı 11'e yükseldi.


 Çocuklarının dağa kaçırılmasında HDP'nin aracı olduğunu iddia ederek  önceki gün HDP İl Başkanlığı binası önüne gelen anneler Fevziye Çetinkaya,  Remziye Akkoyun ve Ayşegül Biçer'in başlattığı oturma eylemine 17 yaşındaki oğlu  Yusuf Begdaş'ın kaçırıldığını belirten Celil Begdaş da katıldı.
 
Malatya'dan anne Sadiye Özbey, Gaziantep'ten anne Songül ve baba  Şevket Altıntaş, Mardin'den anne Emine ve baba Şehmus Kaya, çocuklarının  Mersin'den Rahime Uymaz da yeğeninin terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasından  HDP'yi sorumlu tutarak, dün geldikleri kentte Diyarbakır annelerinin yürüttüğü  oturma eylemine dahil oldu.
 
Askere gitmeye hazırlanırken 5 yıldır haber alamadığı oğlu Arafat  Balta için Dicle ilçesinden gelen anne Sabiha Balta ile 4 yıl önce kaçırılan 17  yaşındaki oğlu Fırat Savur için Bağlar ilçesinden gelen anne Meryem Savur da dün  eyleme katılarak, HDP'ye tepkilerini dile getirdi.
 
 Eylemin 4. gününde bir aile daha katıldı
 
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinin Dokuzçeltik köyünden gelen  Aysel Koyun, 3 çocuğundan dağa kaçırılan Neşat Koyun'dan 4 yıl, 7 ay, 21 gündür  haber alamadığını belirterek oturma eylemine dahil oldu. Oğlunun kaçırıldığında 17 yaşında olduğunu ifade eden anne Koyun,  beraberinde annesi Azime Koyun ile oturma eylemine katıldı. Anne Koyun, Diyarbakır annelerinin oturma eylemini televizyonda  gördüğünü, oğluna kavuşmak için bugün eyleme katıldığını söyledi.
 
 "Oğlum sabah evden çıktı, bir daha da geri dönmedi. Gittiğinde 17  yaşındaydı." diyen Koyun oğlundan bir kez haber aldığını anlattı. Koyun, "İnternette çocuğumun dağda olduğunu gördüm. Buraya oğlum için  geldim, oğlumu istiyorum. Çocuğumu geri getirsinler, çok istiyorlarsa kendi  çocuklarını göndersinler. Oturma eylemini gördüğüm zaman bir umutla 'benim de  çocuğum gelir, bir haber alırız' diye buraya geldim." şeklinde konuştu.
 
  Annelerden HDP'li milletvekiline tepki
 
 HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ve HDP İl Başkanı Zeyyat  Ceylan, ailelerin partinin il binası önünden kaldırılması için polislerle  görüştü. Görüşmenin ardından Aydeniz, il binasına girerken, oturma eylemi yapan  ailelere Kürtçe "Merhaba, Kolay gelsin sizlere." dedi.  Bunun üzerine aileler, Aydeniz'e, "Hem çocuklarımızı götürüyorlar hem  de bizimle dalga geçiyorlar." ifadesiyle tepkilerini dile getirdi. 
 
'Tarih bunları kaydedecek'
 
HDP binası önünde nöbet tututan annelerle ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Benim söylememden ziyade İstanbul’dan Diyarbakır'a gidip PKK’lıları kucaklayanlara, bölücüleri kucaklayanlara sormak lazım. Biz bugüne kadar söyleyeceğimizi söyledik. Esas İstanbul seçmeninin kendi ve vermiş olduğu reyi bölücüleri meşruiyete taşımak için kullananlara sormak lazım. Esas itibarıyla kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil, Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal ve birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lazım. Esas itibarıyla başka meselelerde Türkiye’yi ayağa kaldıran, hepimizi gayri medenilikle suçlayan, bizi insan dışılıkla suçlayan, en ufak bir meselede elindeki bütün kötü tozları bizim üzerime atmaya çalışanlara sormak lazım bu kadar açık ve net. Cumhuriyet tarihinin en önemli mücadelelerini gerçekleştiriyoruz. Bu mücadeleyi bertaraf etmek için kollarını sıvamış olanları tarihe havale ediyorum. Bunda öğretim üyeleri var, bunda akademisyenler var. Bunda basın yayın organlarında buna duyarsızlık gösterenler var. Biz hepimiz öleceğiz, tarih bunları kaydedecek
 
 

ETİKETLER