Diyanet tepki çekti: Geminin dibini delmek isteyen...

DENİZ GÜÇER / VATAN ANKARA |  29 Mart 2014 Cumartesi - 0:07 | Son Güncelleme : 29 03 2014 - 0:07


Diyanet’in bu haftaki Cuma hutbesi ‘güncel siyasi mesajlar içerdiği’ iddiasıyla tepkilere hedef oldu. Geçtiğimiz günlerde yaptığı ve cemaati hedef aldığı öne sürülen açıklama ile dikkatleri üzerine çeken Diyanet’in cuma hutbesinde “hürriyet ve mesuliyet” konusu işlendi.

‘Dünya gemi, insanlar yolcu’

Hz. Muhammed’in, hürriyet ve mesuliyet duygusunu ashabına güzel bir benzetmeyle anlattığı kaydedilen hutbede, şu ifadelere yer verildi: “Bu hadis-i şerifte Peygamberimiz, çok beliğ bir üslupla yaşadığımız dünyayı bir gemiye, bütün insanları da bu gemide yol alan yolculara benzetir. Yolcular kendi içlerinde iki kısma ayrılır. Bir kısmı Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözeten, ilim, irfan, akıl ve erdem sahibi insanlar; diğer kısmı ise bu sınırları çiğneyen, heva ve arzularına esir düşmüş, hürriyeti başıboşluk ve sorumsuzluk olarak telakki eden, sonu hem kendisinin hem de insanlığın felaketi olacak bir hürriyet anlayışına sahip olan kimselerdir.”

İrade hürriyetine vurgu

Hutbeşöyle devam etti: “Günümüzde birçok hata, hürriyet kavramının yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Zira çoğu kimseye göre hürriyet, kişinin her yapmak istediğine sahip olmasıdır. Ancak böyle bir anlayış hem kişiyi hem de toplumu esarete ve felakete sürükler. Kitle iletişim araçlarıyla dünyamızın küçüldüğü, geminin dibini delmek isteyenlerin çoğaldığı, teknik imkanları kullanıp tabiatın ekolojik dengesini dahi bozacak kadar ileri gittikleri günümüzde insanlık, Kur’an-ı Kerim’in ve Sevgili Peygamberimizin özgürlük ve sorumluk konusundaki mesajlarına her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Hepimiz, Rabbimizin bize emanet ettiği ortak gemide ebediyete doğru seyrüsefer halindeyiz. Rabbimiz, can emanetini sahibine teslim edinceye kadar bu gemiyi delmeden ve deldirmeden, sahil-i selamete erebilmeyi cümlemize nasip ve müyesser eylesin.”