Diyanet açıkladı! TOKİ’den krediyle ev almak caiz mi?

15 Ocak 2020 Çarşamba - 10:01 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 15:27

Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilecek 100 bin sosyal konut başvuruları bugün sona eriyor. Son başvuruları kaçırmak istemeyen vatandaşlar, bir yandan başvuru şartlarını araştırırken bir yandan da TOKİ’den ev almak caiz mi? sorusuna cevap arıyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair Diyanet’ten açıklama geldi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi ile sürdürülen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle başlatılan TOKİ başvuruları bugün bitiyor. İhale sürecinin ardından başlayacak inşaatların teslimat süreci ise bir buçuk yıl olacak. Vatandaşlar, son başvuruyu açıklarken, TOKİ 'de krediyle ev almak caiz mi ? sorusuna verilen cevapları da araştırıyor. Diyanet, TOKİ kampanyası kapsamında devlet bankasından kredi kullanarak ev almanın caiz olup olmadığına dair bir açıklama yaptı. 

TOKİ’DEN EV ALMAK CAİZ Mİ?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair Diyanet’e sorulan soruya, Diyanet’ten cevap geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konusu borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için bu yolla ev almanın caiz olduğu belirtildi.

"TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

DİYANET: FAİZ SOSYAL KONUT PROJESİNDE GERÇEKLEŞMEMEKTEDİR!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu,  Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) sosyal konut projesi ile ilgili  görüşünün ardından bazı medya organlarında çıkan haberlere ilişkin açıklama  yapıldı.

Açıklamada, Kurulun öteden beri verdiği fetvalarda, İslam'da faizin  kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade ettiği belirtildi.

TOKİ tarafından uygulanan "sosyal konut projesi" özelinde  vatandaşlardan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulunun söz  konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirdiği bildirilen  açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin  olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi  kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu  projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi  olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara  yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden  yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında  değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır."

Faizin, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir  fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesi anlamına geldiği  belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslamın haksız kazanç olarak  gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç  itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin  yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla  verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz  olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi  olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu  kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri  Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli  kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar kurumlarımızı  yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak  değerlendirilmiştir."

Açıklamada, konuya ilişkin bugün saat 22.00'de Din İşleri Yüksek  Kurulu üyeleri tarafından Diyanet TV'de açıklama yapılacağı bildirildi.