Dışişleri duyurdu: Acil çağrı

21 Mart 2019 Perşembe - 9:12 | Son Güncelleme : 21 03 2019 - 11:38

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Yeni Zelanda'da gerçekleşen terör saldırısı sonrasında şiddet eylemlerini ele almak üzere acil bir toplantı yapılması çağrısında bulunduğunu duyurdu.


Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İİT Zirve  Dönem Başkanı Türkiye, Yeni Zelanda'da 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen terör  saldırısı başta olmak üzere, artan  İslam karşıtlığı ile ırkçı ve yabancı düşmanı  şiddet eylemlerini ele almak üzere acil toplantı çağrısında bulundu.
 
Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlığında 22  Mart'ta İstanbul'da İİT Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra  Komitesi Toplantısı düzenlenecek.
 
Söz konusu toplantıya, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB)  ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kuruluşlardan  temsilcilerin de davet edildiği bildirildi.
 
Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentinde, 15 Mart'ta  cuma namazı sırasında 10 dakika arayla Nur ve Linwood camilerine düzenlenen terör  saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.