Dışişleri Bakını Çavuşoğlu: ABD'nin ortaya koyduğu tavır terör örgütü YPG yanlısı

AA |  10 Eylül 2019 Salı - 12:18 | Son Güncelleme : 10 09 2019 - 13:04

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "ABD'nin Fırat'ın doğusundaki tutumu atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır. ABD'nin ortaya koyduğu tavır terör örgütü YPG yanlısıdır. ABD Terör örgütünden bağımsız hareket edemiyor. İbretlik bir tablo ile karşı karşıyayız. İşbirliğinden sonuç çıkmazsa bu bölgelere gireriz"dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,aradağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile ikili  ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutunda ortak  basın toplantısı düzenledi.
 
Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD'nin icra ettiği ortak devriye göreviyle  ilgili, ABD ile güvenli bölge için müzakerelere başlandığında ortak harekat  merkezinin kurulmasına yönelik ilk adımın atıldığını ve bunu iyi bir başlangıç  olarak değerlendirdiklerini hatırlattı.  Buna karşılık, ABD'ye uyarıları da net şekilde açıkladıklarını  vurgulayan Çavuşoğlu, "Neden bu uyarıya ihtiyaç duyduk? Çünkü başka Münbiç Yol  Haritası olmak üzere ABD maalesef bu terör örgütüyle girdiği angajmanlardan  dolayı sözünü tutmamış ve bu yol haritasını savsaklamıştır." dedi.
 
İkinci bir Münbiç olmaması için bu uyarıları yaptıklarını ifade eden  Çavuşoğlu, bugün gelinen noktada Türkiye'nin uyarılarında ne kadar haklı olduğunu  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiğini aktardı.
 Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Şu anda bazı ortak devriyeler var evet ama bunun dışında atılan  adımlar ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır. ABD'nin de şekilde  bir oyalama sürecine girmek istediğini ve Türkiye'yi de oyalamaya sürecine  alıştırmaya çalıştığını görüyoruz ama bizim bu konuda tutumumuz son derece  nettir. Esasen bu gördüğümüz tablo, terörle mücadelede öncü olduğunu söyleyen bir  ülkenin içine düştüğü durumu gösteren bir ibretlik bir tablodur. Bir terör  örgütünden bağımsız hareket edemeyen sözde müttefikten bahsediyoruz."
 
ABD'nin bir taraftan Türkiye ile bu kozmetik adımları atarken diğer  tarafdan terör örgütleriyle angajmanını da güçlendirerek destek verdiğini  söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu terör örgütünü bölgeden temizlemesini  sağlamasının Türkiye için ulusal güvenlik meselesi olduğunu kaydetti.
Çavuşoğlu, şunları kaydetti:  "Bu konuda kesinlikle taviz vermemiz mümkün değildir. Bugün verilecek  bir taviz gelecekte bizi daha ciddi ve büyük tehlikelerle karşı karşıya  bırakabilir. Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi bu müzakerelerden ve iş  birliğinden bir netice çıkmazsa, biz her türlü hazırlığımızı yaptık ve bu bölgeye  gireriz. Nasıl Afrin ve Fırat Kalkanı Bölgesinde DEAŞ ve YPG/PKK'dan bu bölgeleri  temizlediysek buraları da temizleriz. Güvenli bölge oluşur. Diğer taraftan  istikrara kavuşturulur."
 
"Laf olsun diye müzakereye başlamanın da bir anlamı yok"
 
 Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, Türkiye'nin hiçbir seçeneği  dışlamadığını ve başka seçeneklerin de değerlendirilmesi gerektiğini daha önce de  ifade ettiğini söyledi.Sonuç odaklı müzakereye gidilmesi ve müzakere çerçeve belgesinin net  olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bizim ve Kıbrıs Türkü için hassas  olan ve vazgeçilmez olan kırmızı çizgiler var. Bunların en önemli unsuru ise  siyasi eşitliktir, etkin katılımdır ve dönüşümlü başkanlıktır. Bunların da  önceden net bir şekilde belirlenip tartışmanın dışına çıkarılması gerekiyor."  dedi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman çözümü desteklediğini  vurgulayarak, "Bundan sonraki müzakere ise sonuç odaklı ve net bir çerçeveyle  olmalıdır ki artık bir başarısızlığı daha Türkiye olarak da Kıbrıs tarafı olarak  da kaldıramayız. Laf olsun diye müzakereye başlamanın da bir anlamı yoktur diye  düşünüyoruz." diye konuştu.
 
 
Türkiye'nin, Karadağ ile mükemmel siyasi ilişkilere sahip olduğunun  altını çizen Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaretin ve Karadağ'daki Türk  yatırımlarının hızlı şekilde arttığını söyledi. Çavuşoğlu, ekonomik ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini  vurgulayarak, "Yakın zamanda imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması hem  ticaretimizi artıracak hem de iki ülke arasındaki ticaretin dengelenmesine vesile  olacaktır." dedi.  Güçlü Türk firmalarının Karadağ'da yatırım yaptıklarını dile getiren  Çavuşoğlu, Karadağ'ın bu firmalara verdiği destek için mevkidaşı Darmanovic'e  teşekkür etti.
 
 Mevlüt Çavuşoğlu, "KEK Toplantısını da kısa süre içinde ekim ayında  inşallah gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki süreçte birlikte atacağımız adımları da  konuşacağız." ifadesini kullandı. Bugüne kadar Karadağ'da 330 projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve  Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) bu ülkedeki faaliyetlerinin artarak  devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, mevkidaşıyla TİKA'nın bazı yeni projelerini de  değerlendirdiklerini bildirdi.  Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Karadağ'da okul açma  isteğine değinerek, "Dolayısıyla ev sahibi ülke anlaşmasını da bir an önce  müzakeresini tamamlayıp imzalamak istiyoruz." diye konuştu.
 
"Karadağ'ın AB üyelik sürecini de destekliyoruz"
 
Çavuşoğlu, Karadağ'ın NATO'da müttefik ülke olduğunun altını çizerek,  Türkiye'nin, Karadağ'ın NATO'ya üyelik sürecine güçlü destek verdiğini  anımsattı. "Karadağ'ın AB üyelik sürecini de destekliyoruz." diyen Çavuşoğlu,  görüşmelerde Balkanlar ve AB'nin içinden geçtiği sürecin ele alındığını kaydetti.  Çavuşoğlu, "En kısa zamanda ve ilk fırsatta bu ziyaretin karşılığı  olarak Karadağ'ı ziyaret etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip  Erdoğan) da Batı Balkanları ve Karadağ'ı ziyaret etme isteği var. Bu ziyaretleri  de yine birlikte planlayacağız ve gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu.
 
 "Artık bu anaların yüreği dayanmıyor"
  
Terör örgütü PKK'nın zorla dağa kaçırdığı çocuklar için ailelerinin  şimdiye kadar sesini fazla çıkaramadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şehirlerin  içinde PKK'nın ve yandaşlarının büyük baskısı olduğunu anımsattı.  Çavuşoğlu, "Ama artık bu anaların yüreği dayanamıyor ve biz onların  çığılığı buradan görüyoruz, hissediyoruz. Her geçen gün HDP'den çocuklarını  isteyen ailelerin sayısı artıyor." ifadesini kullanarak, bu ailelerin seslerinin,  Batı toplumu tarafından da duyulmasını istediklerinin altını çizdi.  Avrupa ve Batı'nın bugüne kadar kendilerini Kürtlerin haklarının  savunucusu olarak göstermeye çalıştığını aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Biz onlara 'Sadece PKK'nın haklarını savunmaya çalışıyorsunuz.  Suriye'de de YPG'nin haklarını savunmaya çalışıyorsunuz. Bizdeki 350 bin Suriyeli  Kürk'ün sesini bile duymadınız. Çocuklarını terör örgütünden isteyen ailelerin  seslerini neden duymuyorsunuz' diyoruz. Bu çocukların ailelerine bir an evvel  teslim edilmesi gerekiyor. Terör örgütünün çirkin yüzünü, bizzat Kürt analarımız,  babalarımız, amcalarımız, kardeşlerimiz sadece Türkiye'ye değil, tüm dünya  kamuoyuna gösteriyor. Tabii ki görmek isteyene."
 
   
 
 

ETİKETLER