Dışişleri Bakanlığı uluslararası toplumu bilgilendirdi!

AA |  09 Ekim 2019 Çarşamba - 19:51 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 19:51

Türkiye, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na yönelik uluslararası toplumu bilgilendirdi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerin  Ankara'daki diplomatik misyon temsilcileri, harekatla ilgili bilgilendirilmek  amacıyla Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.
 
Dışişleri Bakan Yardımcı Sedat Önal, Bakanlığa gelen ABD’nin Ankara  Büyükelçisi David Michael Satterfield, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles  Fries, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Rusya'nın Ankara  Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve Çin’in Ankara Büyükelçiliği Maslahagüzarı Cheng  Weihua'yı bilgilendirdi.
 
BMGK üyesi ülkeler dışında bilgi verilen büyükelçiler arasında İran'ın  Ankara Büyükelçisi Mohammed Farazmand da yer aldı.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da BMGK'nın daimi üyelerinin yanı  sıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK'nin dönem başkanlığını yürüten  Güney Afrika ile BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'e  gerekli bilgilendirmenin yapıldığını açıklamıştı. Çavuşoğlu, Suriye rejiminin  İstanbul Başkonsolosluğuna da Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili notayla bildirim  yapıldığını söylemişti.
 
Milli Savunma Bakanlığı da ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa ve  İtalya ile NATO ve BM Genel Sekreterliklerinin saat 14.00'ten itibaren Barış  Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgilendirildiğini duyurmuştu.