Dışişleri Bakanlığı'ndan Trump'a sert tepki

24 Nisan 2019 Çarşamba - 17:25 | Son Güncelleme : 24 04 2019 - 17:46

Dışişleri Bakanlığı, "ABD Başkanı Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını reddediyoruz" açıklamasında bulundu.


Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "ABD Başkanı  Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2019 tarihli açıklamasını reddediyoruz.  Ermenilerin kurguladıkları subjektif anlatıyı temel alan bu açıklamanın hiçbir  değeri yoktur. Tarihin iç siyasi mülahazalarla çarpıtılması asla kabul edilemez."  ifadesi kullanıldı.
 
"Aynı dönemde Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla  Müslümanın acılarını bir kez daha hatırlatarak Başkan Trump'ı adil olmaya davet  ediyoruz." denilen açıklamada, Türkiye'nin, 104 yıl önce yaşanan olayların her  yönüyle anlaşılması için Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisinin arkasında  olduğu bildirildi.
  
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal  Ermeniler ise bu öneriye olumlu yaklaşma cesaretini gösterememektedir. Bu  vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden  Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz."
 
Trump, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün 20.  yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern'de acı çekmiş olanların  anısını hatırlıyoruz." ifadesini kullanmıştı.
 
  
 

ETİKETLER

dışişleri trump 1915