Dışişleri Bakanlığı'ndan DEAŞ'lıların tahliyesiyle ilgili flaş açıklama

AA |  14 Kasım 2017 Salı - 23:33 | Son Güncelleme : 15 11 2017 - 1:53

Dışişleri Bakanlığı'ndan, DEAŞ'lıların tahliyesiyle ilgili açıklamada bulunuldu, "Vahim ve ibret verici bir gelişme. Terör örgütlerinin birbirleriyle ilişkilerine yeni bir örnek" denildi.


Dışişleri Bakanlığı, terör örgütleri DEAŞ ile  PYD/YPG'nin Rakka'daki anlaşmasına ilişkin, "Söz konusu anlaşma, bir terör  örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör  örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle iş birliğine gideceği gerçeğinin yeni bir  örneği olmuştur." açıklamasını yaptı. 
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki  uzantısı PYD/YPG'nin güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Güçleri'nin, Rakka'nın  DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ'la anlaşarak,  çok sayıda DEAŞ'lı teröristi Rakka'dan tahliye etmesinin son derece vahim ve  ibret verici bir gelişme olduğu" belirtildi.
 
Terör örgütü PYD/YPG'nin Suriye'deki amacının DEAŞ'a karşı mücadele  etmek değil sahada gayrimeşru "oldubittiler" yaratmak, toprak işgal etmek ve  buralarda demografik yapıyı değiştirmek olduğu vurgulanan açıklamada, şu  ifadelere yer verildi:
 
"Söz konusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör  örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle iş  birliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.
 
DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı  sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, söz konusu anlaşmanın  varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya 'saygı duyulduğunun'  görülmesinden de esef duyulmuştur."
 
ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Eric Pahon, terör örgütü  PKK/PYD'nin Rakka'yı terk etmeleri için DEAŞ ile gizli anlaşma yaptığı  haberlerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, anlaşmanın parçası  olmadıkları ancak buna saygı duyduklarını bildirmişti.
 
AA muhabirlerinin geçen ay ortalarında yerel kaynaklardan edindiği  bilgilere göre, PKK/PYD, DEAŞ ile süren bir haftalık görüşmelerin ardından  örgütün yerli teröristlerinin Rakka'yı terk etmesine izin vermiş ve söz konusu  teröristler Deyrizor'un kırsal kesimlerine tahliye edilmişti.